Bu haber kez okundu.

Av. İlyas Candaroğlu ile Radyo ve TV Hukuku hakkında bilgiler

Avukat İlyas Candaroğlu bu yazısında ülkemizdeki radyo ve televizyon hukuku hakkında bilgileri bizlerle paylaşmıştır. Ülkemizde yazılı ve görsel basının özellikle Avrupa ülkelerine göre geç oluşması neden ile bu durum için bir düzenleme yapılmasına gerek duyulmamıştır. Tercüman-ı Ahval gazetesinin çıkması ile bu alanlardaki ilk hukuki düzenlemeler Matbaalar Nizamnamesi adı ile 1857 yılında yayınlanmıştır. Ülkemize çok daha sonra gelen radyo ve televizyon da hemen olmasa da çeşitli düzenleme ve kanunlar ile denetlenmektedir. Bu durum için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmuştur.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)

Radyo ve televizyon üst kurulu, ülkemizde yayın yapan kuruluşların belli ilkeler doğrultusunda yayın yapmalarını sağlamak amacıyla radyo ve televizyonların yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli kuruldur. Birbirinden önemli ve değerli görevleri bulunan bu kurum, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır. RTÜK’ün radyo ve tv hukukuna göre yapması gereken durumlara TBMM karar verir. Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları, her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren, takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur.

Av. İlyas Candaroğlu'ndan; Ülkemizdeki Radyo ve Televizyon Hukuku

Ülkemizde bulunan RTÜK, tüm yetki ve sorumluluklarını TBMM’nin yayınlamış olduğu radyo ve tv hukuku kanun ve yetkilerden almaktadır. TBMM’nin belirlemiş olduğu bu kanun ve maddelerin dışında gelişecek herhangi bir durumda yaptırım uygulama hakkı tanınır. Görsel ve işitsel medyada sorumluluk rejimi ve bu medya kuruluşlarının hukuki ve mali yapısı bizim hukukumuzda genel olarak 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun çerçevesinde düzenlenmiştir. Bu kanunda ana hatları ile;

  • Radyo ve televizyonların uymakla yükümlü oldukları yayın ilkeleri,
  • Bu ilkeler çerçevesinde yayın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili idari denetimi yapacak olan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun yetki ve sorumlulukları
  • Radyo televizyon kurumlarının kuruluş şartları ve yapıları,
  • Radyo televizyon kuruluşlarına yayın ve frekans bandı tahsisi,
  • Yayınların düzenlenmesi,
  • Reklam yayınlama kuralları,
  • Seçim dönemlerindeki yayınlara ilişkin özel kurallar.

TRT’nin kuruluşu, yapısı ve işleyişi 2954 Sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanununda düzenlenmiştir. Bu kanunların uygulanması açısından ise çeşitli yönetmelikler çıkarılmıştır. Av. İlyas Candaroğlu'nun daha önceden yazdığı Banka Dosya Masrafı Nasıl İade Alınır? makalesini de https://ilyascandaroglu.com sitesinden incelemenizi tavsiye ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhukuk ve Danışmanlık 13 ay önce

Ankara ceza avukatı, orhukuk ve danışmanlık