Bu haber kez okundu.

Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, halk arasında diğer adıyla kat karşılığı inşaat sözleşmesi olarak da bilinmektedir. Bu sözleşmeler, arsa sahiplerinin arsa payını devretmeyi, yüklenicinin ise bağımsız bölümleri inşa edip bunları arsa sahiplerine teslim etmeyi üstlendiği anlaşmalardır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, en küçük hatalarda bile tapu iptal ve tescil davaları, tazminat davaları ve alacak davaları gibi uzun süren hukuki anlaşmazlıklara yol açabilir. Bu nedenle sözleşmenin hazırlanma aşamasında veya zaten imzalanmış bir sözleşmeden kaynaklanan dava aşamasında, konusunda uzman bir gayrimenkul avukatından hukuki danışmanlık ve dava temsil desteği almak faydalı olabilir.

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, iki taraf arasında borç yükleyen, çifte tipli ve karma bir sözleşme türüdür. Arsa sahipleri arsa paylarını devretmeyi taahhüt ederken, yüklenici bağımsız bölümleri oluşturarak arsa sahiplerine teslim etmeyi taahhüt eder. Bu nedenle bu sözleşme türüne ilişkin hukuki meselelerde hangi hukukun nasıl uygulanacağı sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle eser sözleşmeleri ve satış sözleşmelerine dair yasal düzenlemeler ve uygulama kuralları kullanılır. Bu kurallar çatıştığında, hakim tarafından örf ve adet ile hakkaniyete uygun bir karar verilmelidir.

Bu tür boşlukların doldurulması için emsal nitelikteki Yargıtay kararları kullanılır. Bu kararlar bazen adaletin sağlanıp sağlanmadığı konusunda tartışmalara yol açabilir, ancak genellikle yol gösterici bir işlev görürler.

Burada müteahhit veya yüklenici, sadece arsa sahibine devredilmesi gereken bağımsız bölümleri devretmekle sorumluluğunu yerine getirmez. Aynı zamanda mimari taslak ve projelere uygun bir eser oluşturmalı, teknik şartnamelere uymalı ve eğer sözleşmeyle kendisine yüklenmişse gerekli idari işlemleri tamamlamalıdır, örneğin iskan almalıdır.

Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinde Resmi Şekil Şartı

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri veya kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, taşınmaz mülkiyetinin devrini içerdikleri için resmi bir şekilde yapılması gereken sözleşmelerdir. Noter huzurunda düzenlenmeyen arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri geçersiz kabul edilir. Sözleşme, noter tarafından düzenlenmelidir. Noterde düzenleme şeklinde yapılmış olmadan sadece imzalanan ve noterce onaylanan sözleşmeler ya da adi yazılı olarak imzalanan sözleşmeler de geçerli değildir. Bu durumda, taraflar arasındaki edimlerin Türk Borçlar Kanunu'nun sebepsiz zenginleşme hükümlerine uygun olarak iade edilmesi gerekebilir. Ancak Türk Medeni Kanunu'nun 2. yer alan dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılması yasağına aykırı olacak şekilde şekle aykırılık iddiasında bulunulmasını hukuk düzeni korumaz. Bu neviden bir durumun varlığı halinde usule uygun bir arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi geçerli kabul edilir.

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com/post/arsa-payi-karsiligi-insaat 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.