Bu haber kez okundu.

Transparan Cephe Nedir

İnsanoğlu var olduğu günden bugüne yaşadığı mekânın konfor anlayışını fazlalaştırmak ve geliştirmek için çalışmış bunun arayışına yönelmiştir. Eski zamanlarda mağara v.b. doğal oluşumlardan yararlanan insanlar zamanla bunu geliştirerek kendisine alternatif yaşama yerleri yapmışlardır. Bununla birlikte yaşam alanlarını dış faktörlerden koruyan kabuk kavramı da önem kazanmaya başlamıştır. İlk kabuklar ve cephelere baktığımızda ahşap ve taş malzemenin yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir.

Transparan cephe ise dış kabuğun tamamen saydam bir cephe oluşmasını sağlayan sistemlerdir. Bu cepheler; noktasal bağlantı elemanlarıyla birleşmiş cam yüzeylerin belirli bir taşıyıcı sisteme bağlanması ve meydana gelen sistemin yüklerini yapının strüktür sistemine iletmesi aracılığıyla çalışırlar. Camın cephelerde daha çok kullanılmaya başlaması ve taşıyıcı olarak potansiyelinin geliştirilmesi ve bilgisayarlarla yapılan çözümlemeler transparan cephe sistemlerinin gelişmesine imkan sunmuştur.

Transparan Cephe Sistemlerinin Sınıflandırılması

 Tasarımcıların iç mekânı dışa yansıtmak istemeleri ve camın yapılarda daha çok kullanılmaya başlanması giydirme cephe sistemlerinde şeffaflığın öne çıkmasına olanak vermiştir. Bunun sonucunda ise transparan cephe olarak adlandırılan yeni bir öge ortaya çıkmıştır.

Taşıyıcısı Çelik Profillerden Oluşan Transparan Cepheler

 Cephede kullanılan taşıyıcı elemanların çelik olduğu transparan giydirme cepheleridir. Burada yükler; cam perde yüzeyinin arkasındaki çelik profilli destek elemanlarına iletilir. Çelik profillerin kesitleri, varsayılan rüzgâr, deprem ve cam yüklerine göre hesap yoluyla bulunur.

Pilon Taşıyıcılı Transparan Cepheler

Pilon taşıyıcılı sistemler; sadece tek bir ana taşıyıcıdan meydana gelen transparan cephelerdir. Genelde yuvarlak kesitli çelik profiller kullanılmakla beraber kare kesitli profiller de kullanılmaktadır. Pilon taşıyıcının et kalınlığı ve çapı; cam levhaların ve rüzgârın yükleri hesap edilerek belirlenir. Burada önemli olan şey kullanılan çelik malzemenin niteliğidir.

Kafes-Kiriş Taşıyıcılı Transparan Cepheler

 Temel olarak taşıyıcısı kafes kiriş yapı elemanlarından meydana gelen transparan cepheolarak adlandırılır. Temel özellikleri taşıyıcısı düzlem ya da uzay kafes biçimindedir. Bu uygulama yüksek kat geçişlerinde ve daha çok rüzgâr yüküne maruz kalan cephelerde kullanılmaktadır.

 Kablo Sistemleri İle Desteklenmiş Çelik Profillerden Oluşan Transparan Cepheler

 Bu sistemin Pilkington cam firmasınca yapılan uygulamalarının adı “ikincil gergi sistemli asıl makas” olarak bilinmektedir. Sistemin avantajlı yanı saydamlığın ilk sisteme oranla artmasıdır. Ancak bununla birlikte maliyet de yükselir. Fakat sistemin kurulumu daha hızlıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.