Bu haber kez okundu.

Plastik Enjeksiyon Kalıpları

Plastik Enjeksiyon Kalıpları

Plastik enjeksiyon kalıp, ticari ve endüstriyel kullanım için düşük veya yüksek hacimli özel plastik parçalar üretmek için kullanılan işlemdir. Karmaşık plastik otomobil parçalarından, mobilya ayakları  gibi basit ürünlere kadar, uygulamalar bir dizi endüstriyi kapsar.

Yetenekli kalıp tasarımcıları, ilgili yazılım teknolojisi ve pahalı CNC makinelerinin kullanımıyla birlikte Sg Makina, yüksek kaliteli kalıplanmış plastik parçalar üretmek için kullanılan plastik enjeksiyon kalıpları üretir. Plastik Enjeksiyon kalıp uzmanlarımız, özel kalıplı parçalarınızı üretmeye yönelik bir sonraki adım olarak kalıp yapım projenizde sizinle birlikte çalışmayı bekliyor.

Plastik Enjeksiyon Kalıpları

Yüksek kaliteli plastik ürünler almak, kaliteli bir kalıp satın almakla başlar. Mevcut olan farklı plastik enjeksiyon kalıplarına aşina olmanızı sağlamak için her adımda sizinle birlikte çalışacağız ve satın almadan önce tamamen bilgilendirilmenizi sağlayacağız. Aşağıda, temel enjeksiyon kalıbı yapım türleri ve her birinin faydaları hakkında değerli bir anlayış sunuyoruz.

Enjeksiyon Kalıp Süreci

Plastik enjeksiyon kalıp, üç ana bileşen gerektirir - bir enjeksiyon kalıplama makinesi, bir kalıp ve ham plastik malzeme. Plastik enjeksiyon kalıpları, iki yarı halinde çalışacak şekilde işlenmiş yüksek mukavemetli alüminyum ve çelik bileşenlerden oluşur. Kalıp yarımları, özel plastik parçanızı oluşturmak için kalıplama makinesinin içinde bir araya gelir.

Makine, erimiş plastiği nihai ürün olmak üzere katılaştığı kalıba enjekte eder. Enjeksiyon kalıplama işlemi aslında birçok hız, zaman, sıcaklık ve basınç değişkeni ile karmaşık bir işlemdir. Her özel parçayı yapmak için tam süreç döngüsü, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar değişebilir. Aşağıda, kalıplama işleminin dört adımının çok kısa bir açıklamasını sunuyoruz.

ADIM 1

sıkma

Plastik kalıba enjekte edilmeden önce, makine enjeksiyon kalıbının iki yarısını muazzam kuvvetlerle kapatır ve bu da işlemin plastik enjeksiyon adımı sırasında kalıbın açılmasını engeller.

ADIM 2

Enjeksiyon

Genellikle küçük topaklar biçimindeki ham plastik, pistonlu bir vidanın besleme bölgesi alanında enjeksiyonlu kalıplama makinesine beslenir. Vida plastik topakları makine namlusunun ısıtılmış bölgelerinden geçirirken plastik malzeme sıcaklık ve sıkıştırma ile ısınır. Vidanın ön tarafına iletilen erimiş plastik miktarı, enjeksiyondan sonra son kısım olacak plastik miktarı olacağından, kesinlikle kontrollü bir dozajdır. Uygun dozajda eritilmiş plastik vidanın önüne ulaştığında ve kalıp tamamen kenetlendiğinde, makine bunu kalıba enjekte eder ve yüksek pres altında kalıp boşluğunun uç noktalarına iter.

AŞAMA 3

Soğutma

Erimiş plastik kalıp iç yüzeyleriyle temas eder etmez soğumaya başlar. Soğutma işlemi, yeni kalıplanmış plastik parçanın şeklini ve sertliğini katılaştırır. Her plastik kalıplı parça için soğutma süresi gereksinimleri, plastiğin termodinamik özelliklerine, parçanın et kalınlığına ve bitmiş parçanın boyut gereksinimlerine bağlıdır.

4. ADIM

fırlatma

Parça kalıp içinde soğutulduktan ve vida bir sonraki parça için yeni bir plastik atış hazırladıktan sonra, makine plastik enjeksiyon kalıbını açacak ve açacaktır. Makine, parçayı çıkarmak için plastik enjeksiyon kalıbı içinde tasarlanmış mekanik özelliklerle çalışan mekanik hükümlerle donatılmıştır. Bu aşamada özel kalıplanmış parça kalıptan dışarı itilir ve yeni parça tamamen çıkarıldıktan sonra kalıp bir sonraki parçada kullanıma hazır hale gelir.

Pek çok plastik kalıplı parça, kalıptan çıkarıldıktan sonra tamamen tamamlanır ve sevk edilmek üzere son kartonlarına düşer ve diğer plastik parça tasarımları, enjeksiyonla kalıplandıktan sonra post işlemleri gerektirir. Her özel enjeksiyon kalıplama projesi farklıdır!

Plastik Enjeksiyon Kalıpları Neden Bu Kadar Maliyetlidir?

İnsanlar genellikle plastik enjeksiyon kalıplarının neden bu kadar pahalı olduğunu soruyorlar.

İşte cevap ;

Yüksek kaliteli plastik parçalar üretmek, ancak yüksek kaliteli yapılı bir kalıp kullanılarak elde edilebilir. Plastik enjeksiyon kalıpları, uçak sınıfı alüminyum veya sertleştirilmiş kalıp çelikleri gibi çeşitli metallerden yapılmış hassas işlenmiş bileşenlerden oluşur.

Bu kalıplar, alanında uzman , iyi eğitilmiş kişiler tarafından tasarlanır. 

Ek olarak, kalıp üreticileri işlerini gerçekleştirmek için çok pahalı yazılımlar, CNC makineleri, aletler ve hassas fikstürler gibi çok pahalı araçlara ihtiyaç duyarlar. Kalıp üreticilerinin plastik enjeksiyon kalıbını bitirmek için ihtiyaç duyduğu süre, son ürünün karmaşıklığına ve boyutuna bağlı olarak birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir. https://www.youtube.com/watch?v=aOAQ-35_IJM

Kalıp Yapım Gereksinimleri

Kalifiye kişilerden ve bunları yapan makinelerden gelen kalıplarla ilgili maliyetlere ek olarak, enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında bir enjeksiyon kalıbının düzgün çalışması için yapım gereksinimleri oldukça şaşırtıcıdır. Kalıplar "iki yarı", bir boşluk tarafı ve bir maça tarafı olarak yarıya bölünerek özetlense de, genellikle her bir yarıyı oluşturan düzinelerce hassas parça vardır.

Bir araya gelecek ve özel kalıp parçalarınızı üretme işlevi görecek hassas işlenmiş kalıp bileşenlerinin neredeyse tamamı +/- 0,001″ veya 0,025 mm toleranslarda işlenir. Standart bir kopya kağıdı parçası 0,0035" veya 0,089 mm kalınlığındadır. Bu nedenle, bir kalıp üreticisinin kalıbınızı düzgün bir şekilde oluşturmak için ne kadar hassas olması gerektiğine bir referans olarak kopya kağıdınızı üç ultra ince parçaya böldüğünü hayal edin.

Kalıp Tasarımı

Son olarak, plastik enjeksiyon kalıbınızın tasarımının maliyeti üzerinde çok büyük etkisi vardır. Plastik enjeksiyon kalıplama işlemi, plastik makine tarafından kalıp boşluklarına enjekte edildiğinde çok büyük miktarda basınç gerektirir. Bu yüksek basınçlar olmadan, kalıplanmış parçalar güzel yüzeye sahip olmayacak ve potansiyel olarak boyutsal olarak doğru olmayacaktır.

Kalıp Malzemeleri

Enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında kalıbınızın göreceği basınçlara dayanabilmesi için, yüksek kaliteli alüminyum ve çelik kaliteleri ile yapılmalı ve küçük bir hassas parça için 20 tondan binlerce tona kadar değişebilen sıkıştırma ve enjeksiyon kuvvetlerine dayanacak şekilde tasarlanmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.