Bu haber kez okundu.

Makale Analizi Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans ve doktora düzeyinde sürekli olarak karşılaşılan makale analizi bir çalışma türü olarak sürekli karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu konuda ne kadar çok makale analizi yapılırsa yapılsın, yapılan çalışmalar sabit bir istem üzerine oturtulamaz. Her seferinde makalede zorlanma ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Makale analizi bir şekilde sistematik hale getirilerek yaşanacak karşılaşılabilecek zorlukları en aza indirmek amacı ile tez yazan yerler hizmetine başvurulabilir. Bu tercih sayesinde makalenizi istediğiniz şekilde biçimlendirebilir ve son derece olumlu makale analizi elde edebilirsiniz. Makale analizi yaparken, makalede belli başlı soruların karşılanmış olması gerekmektedir. Bu yazıda makale analizi sırasında makalenin birtakım ihtiyaçlarının karşılanmış olması gerektiğine değineceğiz. Bu dertlerden tamamen kurtulmak için tez yazdırma ücreti ve tez yazdırma fiyatları hizmetlerinden faydalanabilir, yorucu işlerden tamamen atlatabilirsiniz.

Makale Analizinde Olması Gerekenler

Makale Yazarı Hakkında Bilgiler

Makale analizinde mutlaka makale yazarı hakkında bilgiler olmalıdır. Yazarın kim olduğu kesinlikle araştırılmalı, yazılı ödevde veya sözlü olarak dile getirilen sunumlarda kısaca kendisinden bahsedilmesi gerekmektedir. Bu esnada bahsi geçecek konularda mutlaka akademik veya bireysel başarılarından söz edilmelidir.

Makalenin Türü ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler

Makalenin hangi türde olduğu belirtilmiş olmalıdır. Analiz yapılan makalenin, ilk mı yayımlandığı yoksa daha önceden yayımlanmışsa ne zaman ve nerede sorularının cevaplanması gerekmektedir. Daha önceden yayımlanmış ve aradan belirli bir süre geçmiş ise herhangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığı da araştırılıp belirtilmelidir. Makalenin kedi dilinde mi yoksa çeviri mi olduğu da araştırılmalıdır. Daha önce yayımlanmış ise yayımlanmış olduğu dergi, gazete gibi mecraların saygınlığı önemlidir.

Makalenin Fiziksel Durumu Hakkında Bilgiler

Makale analizi yapılırken makalenin sayfa sayısı, ayrıldığı alt bölüm sayısı, alt bölümlerin adlandırılması, alt bölüm başlıkları ya da numaraları ve bunların mantıklı bir düzen içinde olup olmadığının belirtilmesi son derece önemlidir. Bu konuda görsel olarak incelendiğinde göze çarpan detaylardan da bahsedilebilir.

Makalenin Ne Anlattığının ve Ne Yaptığının Hakkındaki Bilgileri Betimleme  

Öncelikle bu konuda araştırmalar yapılıp bir doküman çıkartılacağı zaman, çıkarılan özetleri alt alta listelemek yerine bir paragraf oluşturarak sunmak her zaman daha iyi bir çözümdür. Makalenin tamamını yeteri kadar cümleler kullanarak temsil etmek için, alt bölümleri ve paragraflarını dikkate alarak ne söylediği ya da ne anlattığı özetlenmelidir.

Makalenin hangi kısımlarında neler yapıldığını yeteri kadar cümleler kullanarak nesnel olarak betimlemek için alt bölümler ve paragrafların dikkate alarak ne yapıldığının anlatılması gerekir. Bu konuda makalenin sorduğu soruları, önerilerini, verdiği örnekleri ve bunun gibi birçok detayı anlatabilirsiniz.

Makalenin Kaynak Kullanımı Hakkında Bilgiler

Analizde, Makalede kullanılan kaynakların ne şekilde sunulduğu, yararlandığı kaynak sayısı, makalenin kaynaklarla uyumu, makalenin gönderme yaptığı kaynaklarla ilgili özetleme olup olmadığı ve bunun gibi birçok detay makale bilgisinin bir kaynakçada yer alacağı şekilde yazılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.