Bu haber kez okundu.

E-Ticaret Alışverişlerinde Müşteri Yorumlarının Etkisi

Küreselleşen ve bununla beraber dijitalleşme ile birlikte değişim ve dönüşüm geçiren yaşam standartlarımız ve pek çok alışkanlıklarımız geleneksel rutinlerimizden yenileşen, dijitalleşen ve dönüşüm geçiren yeni dijital rutinlere yerini bırakmıştır. Bu yeni dünya düzeninin getirilerinden biri de hiç şüphesiz ki alışveriş ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştiren ve zaman- uzam sınırlarını ortadan kaldırarak zaman tasarrufu ve enerji tasarrufu sağlayan e- ticaret platformu ve e-ticaret alışverişleridir. İster marka ve şirketlerin oluşturdukları appler üzerinden istenirse de marka ve şirketlerin internet siteleri üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret alışverişleri, pek çok hedef kitleye hitap etmekte ve hizmet sunmaktadır.

Hızlı teslimat, istenilen yerde ve istenilen zamanda sadece internet bağlantısı olan bir araç aracılığı ile gerçekleştirilebilmesi, sitelere ve applere özel hazırlanan kampanyalar ve indirimler, mağazaya gitmeden istenilen ürünün mevcut olup olmadığına yönelik bilgi sahibi olma, mağazada mevcut olmayan beden, renk, tür vb. Gibi değişkenlere sahip ürünleri bir arada görüntüleme, mağazaya gitmeye gerek olmadan gerçekleştirilen iade seçeneği, taksit imkanları ve sitelerde ya da applerde bulunan karşılıklı etkileşim ve enformasyon paylaşımı sağlayan kullanıcı yorumları kısmının bulunması vb. gibi e- ticaret alışverişinin pek çok avantajı bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki mutlu müşteriler daha çok ciro ve satış, sonuç olarak kar getirecek demektir.

E-Ticaret Alışverişi Nedir?

E-ticaret kavramını anlamak için e-ticaret nedir (elektronik ticaret) konusuna bakılmalıdır. Elektronik iletişimin kısaltması olan e-ticaret, dijitalleşme ile birlikte internetin yaygınlaşması sonucu ticaretin elektronik ortamlar üzerinden web siteleri ya da markaların geliştirdikleri uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirilen alışveriş sistemidir. Ürün tanıtımı, satış işlemi, sigorta işlemi, dağıtım işlemi ve iade işlemleri gibi işlemler geleneksel yöntemler ile değil dijital- elektronik yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. 

Geleneksel alışveriş ve tüketim alışkanlıklarına göre hızlı olma, pratiklik vb. gibi çok fazla avantajı bulunmaktadır. Akıllı cep telefonu, tablet, masa üstü ya da diz üstü bilgisayarlar aracılığı ile internet ağı üzerinden gerçekleştirilen e- ticaret, sınırları ortadan kaldırarak dünyanın herhangi bir yerinden arzu edilen herhangi bir ürünün temin edilmesi imkânı sağlamaktadır. Yerel pek çok işletme ve kurumun global pazarda daha büyük bir kitleye ulaşmasını sağlamaktadır.

E-Ticaret Alışverişinin Avantajları Nelerdir?

Marka ve işletmeler açısından çevrimiçi alışverişinin avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir: İşletmenin yerel pazarda küçük bir hedef kitleye hitap etmesinin önüne geçerek küresel pazarda tüm dünyaya hizmet ve ürün sunarak satış yapabilme imkânı elde etmesini sağlamıştır. Ürün bilgileri, tüketici ve potansiyel tüketicilere daha detaylı bir biçimde aktarılmaktadır. İşletmelerin personel, iletişim vb. Gibi temel masrafları daha da azalmıştır. Online dünya 7-24 canlı ve hareket halinde olan bir mecra olduğu için her an satış yapabilme imkânı bulunmaktadır. 

Alışveriş süresi ve alışverişe harcanan enerji azaldığı için zaman tasarrufu sağlamaktadır. Maliyetleri gerçek mağazalara oran ile daha azdır. Yeni kurulan marka ve işletmelerin kısa sürede tanınırlık elde etmesi ve kısa süre içerisinde büyük hedef kitlelere satış yapma imkânı bulunmaktadır. Marka, işletme bilinirliğinin artmasının yanı sıra mevcut tüketiciler haricinde potansiyel müşterilere ulaşmak da daha kolay hale gelmiştir. 

Müşteriler açısından e-ticaretin avantajları: e-ticaret siteleri aracılığı ile indirimlerden ve kampanyalardan haberdar olma ve ürünü daha uygun fiyatlı satın alma imkânı bulunmaktadır. Ürün hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma imkânı bulunmaktadır. Mağazalara gitmek, reyonlar arasında ürün arama gibi aktiviteler ortadan kalktığı için zaman tasarrufu sağlamaktadır.  Ayrıca tek bir e- ticaret sitesinden farklı türde ihtiyaçları karşılamak ya da farklı işletmelerden- markalardan alışveriş yapma imkânı bulunmaktadır. Mağazalarda karşılaşılan satıcının ikna çabası söz konusu değildir. Kampanya ya da indirimlerden daha kısa sürede haberdar olunabilir ya da istenen ürünün stokta bulunmaması durumunda tekrar satışa sunulduğunda haberdar olma imkânı bulunmaktadır. Akıllı cihazlar ve internet ağ bağlantısı ile 7-24 zaman kısıtlaması olmadan alışveriş yapılabilmektedir. Sadece ülke sınırları içerisinde yer alan markalardan değil küresel pazarda yer alan işletme ve markalardan alışveriş yapılabilmektedir. İade etme durumu olduğunda mağazaya ya da işletmeye gitmeden iade işlemini gerçekleştirme olanağı vardır. Kapıda ödeme ya da kredi kartı ile ödeme gibi çeşitli ödeme seçenekleri bulunmaktadır. 

Markaların e- ticaret amacı ile geliştirdikleri uygulamaları ya da web sitelerinde bulunan yorum kısmında müşterilerin hem kendi içlerinde deneyimlerini paylaşabilmesi, bilgi alışverişi sağlamakta ve bunun yanı sıra tüketici olan müşterinin marka ya da işletme ile iletişim kurulmasını sağlamaktadır. E-ticaret alışverişlerinde müşteri yorumlarının etkisi tüketim noktasında göz ardı edilmemesi gereken etkenlerden biridir. E-ticaret yorumları satın alma noktasında müşteri ve potansiyel müşterinin kararlarında çok fazla belirleyici olmaktadır.

E-Ticaret Alışverişlerinde Müşteri Yorumlarının Etkisi Nedir?

E-Ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde ürün tercihini belirleyen faktörlerden biri belki de en önemlisi olan faktör müşteri yorumlarıdır. Özellikle Instagram, Youtube gibi sosyal medya mecralarında belli bir kitleye sahip Influencer olarak adlandırılan marka elçileri ya da kanaat önderleri pek çok e-ticaret platformu ile iş birliği içerisine girerek marka ya da işletmenin müşterilerini ve potansiyel müşterilerini yaptıkları olumlu yorumlar ile tüketime teşvik etmeyi amaçlamaktadır.  Sosyal medya mecraları üzerinde kanaat elçilerinin bir ürün, işletme ya da marka, hizmet hakkındaki görüşleri markaların müşterilerin ya da potansiyel müşterileri olabilecek konumdaki hedef kitlesinin ürünü ya da hizmeti satılmasını sağlayabileceği gibi satın almamasını da sağlayabilecek bir güce sahiptir.

Kanaat önderleri dışında e-ticaret platformuna daha önceden o ürünü kullanmış ya da hizmetten faydalanmış diğer müşterilerin tecrübeleri ile ilgili olarak yazdığı yorumlar, satın alma kararı üzerinde yok sayılamayacak bir etkiye sahiptir. E-ticaret yorumları, e ticaret platformlarında hem müşteriler ve marka ile hem de potansiyel müşteriler ve ürün ya da hizmet hakkında tecrübe sahibi müşterilerin karşılıklı etkileşimi sağlamak açısından önemli bir karar verme etkileyicisi faktördür. Özellikle son zamanlarda sıklık ile kampanyalar ve indirim günleri yapan marka ve işletmelerin müşterilerinin yorumları; ürüne, ürünün kullanım koşullarına, dikkat edilmesi gereken yönleri, olumlu yönleri, sağladıkları yaralar ve deneyimlerinden elde ettikleri bilgileri paylaşarak satışları etkilemektedir.

Ağızdan ağıza pazarlama yönteminin daha ilkel versiyonu kabul edebileceğimiz müşteri deneyim yorumları bilgilendirici bir yapıya sahiptir. Bir müşterinin bir ürün ya da hizmet hakkında yazdığı ' benim için faydalı bir ürün ya da hizmetti, çok memnun kaldım ' yorumu o ürün ya da hizmeti alma konusunda kararsız olan başka bir müşteriyi satın alma eylemine yöneltebilecek bir etkiye sahiptir. Yine benzer bir şekilde ürün ya da hizmetin olumsuz yönlerini ya da deneyimden memnun kalınmadığını ifade eden bir yorum satın alma konusunda kararsız başka bir potansiyel müşteriyi satın almama eylemine yönlendirebilmektedir. E- ticaret satın alma yorumları müşterilerin satın alma kararında en büyük belirleyici faktörlerden biridir.

O halde denilebilir ki ISO 9001 müşteri odaklı bir yönetim sistemi olup (örnek: https://www.adlbelge.com/) gibi müşteri geri bildirimleri ve memnuniyetleri odaklı yönetim sistemleri e-ticaret sitelerinin başarısı üzerinde kalıcı etkileri olabilecek ISO kalite belgeleridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.