Bu haber kez okundu.

Dernek Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Dernekler, yıl sonu geldiğinde gerçekleştirdikleri faaliyetlerini, gelir ve gider sonuçlarını, düzenledikleri dernek beyannamesi ile her yılın nisan aynı sonuna kadar mülki idare amirliğine bildirirler. Bilanço esasına göre defter tutma zorunluluğu olan dernekler, beyanname bildirimini DERBİS üzerinden yaparlar. İşletme hesabına göre defter tutmak zorunda olan dernekler ise beyanname bildirimini DERBİS üzerinden veya EK-21 üzerinden formu doldurarak gerçekleştirirler.

Dernek beyannamesi doldurmak oldukça pratik bir işlemdir. Dernek beyannamesini EK-21 formundan değil de DERBİS üzerinden verilen form ile doldurmak daha mantıklıdır. Dernek beyannamesi 11 bölümden oluşmakta ve 3. bölüme kadar DERBİS üzerinden otomatik şekilde doldurulmaktadır.

Beyanname doldurma yetkisi, dernek başkanına aittir. Her yıl 1 Ocak ila 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki yılın beyannamesinin verilmemesi durumunda idari para cezasına çarptırılır. Bunun yanı sıra beyanname, asılsız ve eksik bilgilerle doldurulursa, 100 günden az olmamak kaydıyla adli para cezası uygulanır.

Dernek beyannamesinin doldurulması sırasında yapılan yanlışlar veya noksanlıklar, gelecek yılın hesap tablosuna yansımaktadır. Bu yüzden dernek beyannamesi doldururken bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır.

Dernek Beyannamesi Doldurmak Konusunda Bunları Unutmayın

Öncelikle dernek beyannamesi 11 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında gelir ve gider bölümü haricinde kalan kısımlar pratik bir şekilde doldurulabilir. 7. Bölümde bulunan gelir ve gider kısımlarını, hesap tablosunda yer alan bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Hesap tablosu, gelir ve giderin mahsuplaştırılması sonucunda ortaya çıkarılır.

Dernek beyannamesi doldurmak için şunları da bilmeniz önemli: Dernek beyannamesinde, derneğin kimlik bilgileri, derneğin hukuki statü bilgileri, dernek üye ve çalışan bilgileri, sandık-yayın ve iktisadi işletme bilgileri, derneğin kar amacı gütmeyen kuruluşları, derneğin uluslararası faaliyetinin olup olmadığı, derneğin nakdi ve yurtdışı yardımları, kamu yardımları ve taşınmaz malların bildirimi gibi bilgiler doldurulur.

Kaynak: Çözüm Dernek Danışmanlığı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.