Bu haber kez okundu.

Ceza Hukuku

Ceza hukuku “suç” olarak tanımlanan insan davranışı ile ilgilenir. Suçun işlendiği şartları, suç teşkil eden davranışları ve suç karşısında uygulanacak yaptırımların tamamını içine alır. İnsanlar arasındaki ilişkileri düzenlemeyi ve bu ilişkilerde oluşabilecek haksızlıkları tanımlayan hukuk kuralları, toplumun barış ve huzur içinde yaşamasını amaçlar.

Tüm hukuk disiplinleri gibi sahip olduğu araçları ile toplumsal düzene katkı sağlayan ceza hukuku, aksine yapılan davranışlarda devletin gücünü göstermesi açısından caydırıcılığa sahiptir. Kişilerin haklarının savunulması ve suçun ispatı gibi önemli noktalarda ise ceza avukatlarına önemli iş düşer. Ceza avukatları sanık ve maktul tarafından tutulabilmektedir. Ceza hukuku kapsamına giren konularda deneyimli bir ceza avukatı ile çalışılması gereklidir.

Adana ceza avukatı

Ceza Hukukunda Devlet Müdahalesi Zorunludur

Farklı konularda yaşanan anlaşmazlıkların çözümü için uygulanan yaptırımlar birbirlerinden farklıdır. Uygulanan yaptırımlar göz önüne alındığında ise ceza hukuku, diğer tüm hukuk dallarından farklı seyreder. İşlenen suçla ilgili belirlenen cazalar sadece devlet tüzel kişiliği tarafından uygulanabilir. Bu özellik ise devlet müdahalesinin zorunluluğunun en güzel ispatıdır.

Esasen ceza hukukun ortaya çıkış amacı, devletin düzeni ve birliği yerine getirme becerisi kazanmasıdır. İşlenen suçlara karşı ceza tanımlanmaması, korunması hedeflenen toplum birliğini sağlamada devletin elini güçsüzleştirir. Bu dezavantaj ceza-i yaptırımlar ile aşılır. Bu açıdan bakıldığında ise ceza hukuku hukuk devletinin sürdürülebilirliği için gerekli olduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

ticaret hukuku

Ceza Hukuku Değerleri ile Toplumun Değerleri Özdeştir

Toplumsal birliği sağlayan değerlerin korunması için ceza hukukunda suç tanımlamaları yapılmış, yapılan her suç tanımı ile ideal değerler ortaya çıkartılmıştır. Suç işleyen kişiler ise bu yönden bakıldığında, hukuksal değerleri değil toplumsal değerleri zedeledikleri için cezalandırılmaktadır. Verdiğimiz savı açmak gerekirse, aşağıda paylaşılan örnekler açıklayıcı olacaktır:

• Kasten yaralama suçunun tanımlanması, kişilerin vücut bütünlüğünü korumaya yöneliktir.
• Cinsel saldırı suçu, kişilerin cinsel dokunulmazlıklarını korumak için tanımlanmıştır.
• Kasten adam öldürme, kişinin yaşam hürriyetinin elinden alınmasını önlemek için hukuksal kavram olarak yerini almıştır.

Devletin Keyfi Müdahalesine Karşı İlkeler ile Vatandaşlar Korunur

Devlet ve ceza hukuku kavramının iç içe olması, akıllara olası keyfi müdahalelere karşı vatandaşın nasıl koruma altına alacağı sorusunu getirir. Ceza hukuku oluşturulurken genel kabul görmüş ilkeler ile vatandaşlar koruma altına alınmıştır.

Hukuk devletinin en önemli özelliğini ön plana çıkartan genel ilkeler şu şekildedir:

• Suç ve Cezada Kanunilik İlkesi: Suç ile suça karşı verilecek ceza ancak kanunlar ile belirlenir.
• Suçta ve Cezada Kusur İlkesi: Failin ceza alabilmesi için işlediği suçu bilerek ve isteyerek yapması gereklidir. Ceza sorumluluğu şahsi olup, kimse başkası tarafından işlenmiş bir fiilden sorumlu tutulamamaktadır.
• Belirlilik İlkesi: Suç tanımı ve suç unsurları açık bir şekilde tanımlanmalı, hangi davranışın suç teşkil edeceği açık bir şekilde anlaşılmalıdır.
• Kıyas Yasağı İlkesi: Hakkında hüküm bulunan bir fiil ile farklı bir olay arasında benzerlik kurularak benzer hüküm uygulanamaz.
• Suç ve Cezanın Şahsiliği İlkesi: Suçu işleyenden başkası aynı fiil için suçlanamaz.
• Ceza Kanunlarının Her Yönden Uygulanmasında Mülkilik İlkesi: Suçu işleyen failin uyruğuna ve vatandaşlığına bakılmaksızın, suçun işlendiği ülkenin kanunlarına göre cezalandırma yapılır.
• Geriye Yürüme Yasağı: Suçun işlendiği tarihte suç olması kaydı ile fail cezalandırılabilir.

kat arsa karsiligi insaat sozlesmesi

Suç ve Haksızlık Arasındaki İnce Çizgi Ayırt Edilmelidir

Toplumsal açıdan tehlikeli ya da zararlı olması nedeniyle ceza hukuku kapsamında suç olarak kabul edilen fiiller, ceza-i yaptırım gerektirir. Suçun tanımı biraz daha irdelenirse, her suçun bir haksızlık olduğu görülecektir. Toplumsal düzene karşı yapılan haksızlıklar suç olarak kabul görür. Buradaki ince çizgi ise her suçun haksızlık olarak kabul görmesinin her haksızlığın suç olamayacağının anlaşılmasıdır. Haksızlığın suç olarak kabul görmesi için hukuki bir değerin ihlal edilmesi gerektiğini unutmamak gereklidir.

Haksızlıkların suç olarak değerlendirilmesi için şu üç unsur dikkate alınır:


1. Maddi Unsur
2. Manevi Unsur
3. Hukuka Aykırılık Unsuru


Suçun Caydırıcılığı Ceza Türlerinde Saklıdır


Belirli unsurlara göre suç sayılan haksızlıkların tekrar etmemesi, suçu işleyen faillerin cezalandırılması ile sağlanır. Cezalar hem suçluyu, hem de suça özenme ihtimaline yönelik olarak çeşitlendirilmiştir. Ceza hukuku tek başına suçluyu cezalandırmayı hedeflemez. Aynı suçlunun veya toplumda yer alan farklı kişilerin de suça karışmaması için cezalar öngörülmektedir.

Yeni Türk Ceza Kanununa göre suça karşı öngörülen yaptırımlar şu şekilde tanımlanabilir: 


• CEZALAR: Hapis cezası ve adli para cezası
• GÜVENLİK TEDBİRLERİ: Belli haklardan yoksunluk ve müsadere.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.