Bu haber kez okundu.

Almanya Göç Yasası 2020

Almanya Göç Yasası 2020

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyanın en fazla ikinci göç alan ülkesidir. Almanya'daki göçmenlerin çoğu Doğu Avrupa, Güney Avrupa ve Orta Doğu'dan gelmektedir. En yaygın göç sebepleri iş arayışı, ekonomik nedenler ve savaşlardır. 2000'lerin başından beri Almanya, göçmenlik statüsünü tanımaya ve yeni gelenlerin entegrasyonunu ve nitelikli göçmen işçi alımını vurgulayan bir ülke olma yolunda yeni göç yasaları çıkarmaya devam etmektedir.

Almanya Yeni Göç Yasası

2012 ve 2020 senelerinde Almanya, özellikle nitelikli göçmenler için yeni düzenlemeler getirmiştir. Almanya göç yasası ile 2020 yılında AB ve AB dışı ülkelerden göç alımına devam etmektedir ancak Almanya’nın yeni göç yasası, Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında geçici süreyle durdurulmuştur.

20. yüzyılda Almanya göç alan bir ülke olmasına rağmen Almanya bir asır önce, II. Dünya Savaşı esnasında, göç veren bir ülke konumundadır. Siyasi karışıklık ve ekonomik iyileşme arzusu, 19. yüzyılın ikinci yarısında birçok Alman'ı, çoğu ABD için olmak üzere, ülkelerini terk etmeye itmiştir.

Almanya’ya göçlerin başlama tarihi olarak II. Dünya Savaşı’ndan sonraki dönem söylenebilir. Savaşın ardından sanayinin hızlanmasıyla 12 milyon kişinin ülkeye alınacağı bir misafir işçi programı oluşturulmuştur. Bu yeni göç yasası sayesinde Türkiye, İspanya ve Yunanistan'dan gelen vasıfsız işçilerden oluşan milyonlarca sözde konuk işçi, 1940 ila 1970'de Almanya’ya gelmiş ve sanayilerde çalışmıştır.

Türkiye’den Almanya’ya göç eden işçiler bir miktar para kazandıktan sonra geri dönmek amacıyla  gitmişlerdir. Ancak 1947’de çıkan aile birleşimi haklarına bağlı olarak göç edenlerin ailelerinin de Türkiye’den Almanya’ya göç edebilmesini sağlanması ile Türklerin çok az bir kısmı Türkiye’ye döndü.

2018’de açıklanan verilere göre Almanya'nın 82 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte biri göçmen geçmişine sahiptir. Almanya istatistik kurumu Destatis, 2018'de 20,8 milyon insanın, göçmen olan veya en az bir ebeveyni Alman vatandaşı olarak doğmamış olduğunu açıkladı. Bu, 2017'ye göre yarım milyon veya %2,5'lik bir artış olduğunu göstermektedir.

Almanya Göç Yasası Başvuru Şartları 2020

AB/ AEA ve İsviçre vatandandaşları hariç diğer ülkelerde yaşayan vatandaşların Almanya’ya göç etmek için öncelikle bir ulusal vize almaları gerekmektedir. Almanya Vizesi almak için ön koşul, alınan lisans eğitimin Almanya’da denkliğinin bulunmasıdır. Almanya göç yasası başvuru şartları için 2. koşul kişinin aldığı eğitimle uyuşan  bir iş bulunmuş olması gerekmektedir. Eğer bir iş bulunamadıysa ancak mesleki yeterlilik mevcutsa iş aramak için Almanya’da 6 ay süre ile kişi kalabilir. Diğer bir başvuru şartı olarak vize başvurusunda sağlık sigortasının mevcudiyetinin belgelenmesidir. Bu Almanya’da yasal bir sorumluluktur. Vizenin geçerlilik süresi içerisinde Almanya’da oturma izni için mutlaka sağlık sigortasına başvurmak  gerekmektedir.

Dil şartı, denklik başvurusunda mevcuttur. Çalışmak üzere Almanya'ya gelmek isteyenlerin, Almanca dil bilgisine sahip olmaları koşulunu karşılamaları da şarttır.  Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'ni en az B1 seviyesinde karşılayan Almanca dil koşulu mevcuttur.

Vize Başvuruları İçin: 0850 241 1868

Yeni Göç Yasası Meslekleri  

Almanya’ya her yıl farklı mesleklerden birçok insan farklı bölgelerdeki uygun işler için göç etmektedir. Batı ve güney Almanya açık ara en çok göçü alırken Berlin, Bremen ve Hamburg en çok göçü alan illerdir. Almanya en çok göçü %13 oranla Türkiye’den almaktadır. 1740’da göç yasası meslekleri ağırlıklı mavi yakalı işçileri kapsarken yeni göç yasası meslekleri için daha çok mühendislik alanında istihdam sağlanmaktadır.

Yeni göç yasası meslekleri büyük oranda yazılım geliştirici ve programcıları, elektronik mühendisleri, elektrik teknisyenleri, bilgi teknolojileri danışmanı ve analistleri, inşaat mühendisleri ve marangozlar, tesisatçılar gibi meslekleri kapsamaktadır.

Almanya İşçi Göçü    

Akademik eğitime sahip nitelikli işçiler, bir Alman üniversitesi diplomasına, tanınmış bir yabancı üniversite diplomasına veya bir Alman üniversite derecesine eşdeğer bir yabancı üniversite derecesine sahip olanlardır. Bu vasıflı işçilere, vasıflarının onlara olanak sağladığı nitelikli istihdam amacıyla bir oturma izni de verilebilir. Bu durumda, göçmen Mavi Kart almaya hak kazanabilir. Bununla birlikte, böyle bir kart alabilmek için, üzerinde anlaşılan maaş, mevcut düzenlemeler uyarınca genel Alman emeklilik sigortasındaki yıllık değerlendirme matrahının üçte ikisinden az olmamalıdır. Bu, 2019 için (Batı Almanya) en az 53.600,00 EUR maaş olacaktır. 

Almanya’ya Nasıl Göç Edilir?          

Türkiye’den Almanya’ya göç için danışma hizmetleri  Federal Dışişleri Bakanlığı’ndan alınabilmektedir. Vize veya geçici/ kalıcı oturma iznine başvurmak isteniyorsa ödenecek tutar, kalınan yere, süresine ve amacına bağlıdır. Oturma izni ve AB Mavi Kart için ilk başvuru için maksimum ücret 100 Euro'dur. Yerleşim izni ücreti 147 Euro'dur.

Bununla birlikte, belirli koşullar altında bir indirim alınabilir veya hatta bu ücretten tamamen muaf olunabilir. Örneğin, Alman vatandaşlarının eşleri ve çocukları vize ücretlerinden muaftır. Ayrıca, Almanya'daki konaklamar bir devlet bursuyla finanse ediliyorsa, herhangi bir vize ücreti ödenmesi gerekmez.

Almanya’ya göç edebilmek için adımlar şu şekildedir; öncelikle mesleki denkliğin belgelenmesi, iş yerinden alınan çalışma onayının belgesinin alınması gerekir. Ardından Almanya Schengen Vizesi’ne başvurmak gerekir. Daha sonra Almanya’da 5 yıl yaşadıktan sonra oturma iznine de başvurulabilir.

Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Türkiye’deki vizem.net akredite kuruluşundan almak mümkündür.

Tel: 0216 706 5586

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.