Bu haber kez okundu.

2022'de Güney Afrika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

2022'de Güney Afrika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde yer alan ve coğrafi özellikleri, iklimi ve kültürü ile turistlerin oldukça ilgisini çeken bir ülkedir. Vahşi Sahil, Kuzey Sahili, Gordons Körfezi, Robberg ve Camps Körfezi gibi Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan dünyaca ünlü sahillerde tatil yapmak ve Krugers Milli Parkı'nda safari yapmak gibi aktiviteler, farklı ülkelerden gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 günden fazla sürecek Güney Afrika Cumhuriyeti seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Eğitim görmek isteyen kişiler eğtitim kutumundan alınmış davet mektubu ile vize almak için başvuruda bulunmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Güney Afrika Cumhuriyeti vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net'in uzman yetkililerinden Güney Afrika vize işlemleri hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendik.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 18 68

Güney Afrika Vize İstiyor Mu?

Güney Afrika, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik amaçlarla yapacağı 30 günden az sürecek seyahatler için vize istememektedir; ancak bordo (umuma mahsus) ve yeşil (hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Güney Afrika Cumhuriyeti sınır kapısında vize ücreti ödemeden ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; çalışma, ticaret ya da spor gibi çeşitli amaçlarla yapacağı ve 30 günden fazla sürecek tatil temelli Güney Afrika seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

Güney Afrika Cumhuriyeti vize türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Güney Afrika Cumhuriyeti turist vizesi (e-vize)
 • Güney Afrika Cumhuriyeti ticaret vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti sağlık vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti akraba vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti emekli vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti ziyaretçi vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti çalışma vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti öğrenci vizesi
 • Güney Afrika Cumhuriyeti değişim programı vizesi

Güney Afrika Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, başvurulan vizenin bitiş tarihinin ardından en az 30 gün daha geçerlilik süresi bulunan ve vizenin uygulanması için en az 2 boş sayfası olan bir pasaportun vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Güney Afrika Cumhuriyeti vize başvuru formu: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuru formu (Form BI-84), vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak doldurulmalıdır.
 • Vize harcı ödeme dekontu: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvurusunun tamamlanabilmesi için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğine dair dekont belgesi başvuru dosyasına eklenmesi gereken belgeleri arasında yer almaktadır.
 • Aşı belgesi: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuruları için gerekli görüldüğü durumlarda başvuru sahibinin sarıhumma virüsü aşısını olduğunu belirten bir aşı belgesinin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat belgeleri: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesine başvuruda bulunan kişinin seyahat planı ve seyahat amacını belirten bilgilerin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibine ait, biyometrik standartlara uygun ve kişinin yüzünün net bir biçimde görüldüğü iki adet renkli biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım belgeleri: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve havayolu ile seyahat edecek kişilerin Güney Afrika Cumhuriyeti seyahati için gidiş ve dönüş uçuşlarına dair bilgileri içeren belgelerin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibinin, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatin masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu gösterir nitelikte; banka hesap dökümü, maaş bordrosu, sponsorluk bilgisi, burs bilgisi, nakit beyanı ya da sigorta belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Çocuklara dair belgeler: Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi başvuru sahibi ile birlikte reşit olmayan çocukların rahat edeceği durumlarda; koruyuculuk ya da velayet belgesi veya çocuğun velisi tarafından düzenlenmiş izin belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Güney Afrika Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Güney Afrika vize başvurusu, Ankara’da yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliğine müracaat edilerek yapılmaktadır.

Güney Afrika Büyükelçiliği Türkiye'de Nerededir?

Güney Afrika Büyükelçiliği Türkiye’de başkent Ankara’da yer almaktadır.

Güney Afrika Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Güney Afrika Büyükelçiliği; Filistin Sokak, No: 27, GOP, 06700, Ankara adresinden yer almaktadır. Vize işlemleri için Güney Afrika Büyükelçiliğine; 0312 405 68 61 telefon numarasından ya da general.ankara@dirco.gov.za resmi e-posta adresinden ulaşmak mümkündür.

Güney Afrika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güney Afrika vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, öncelikle ilgili aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden online vize başvuru formunu doldurmalıdır. Güney Afrika vize başvurusu için gerekli online vize başvuru formunu dolduran kişilerin, vize randevusu için gerekli olan harç ödemesini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Vize randevusu için harç ödemesini yapan kişilerin, Güney Afrika vize başvurusu için gerekli belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırladıktan ve online başvuru formunun çıktısını alıp başvuru dosyasına ekledikten sonra belirlenen vize başvuru merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin başvuru merkezinde; evrak teslimi, biyometri işlemleri ve pasaport iade seçimi işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Tüm işlemleri gerçekleştiren kişilerin Güney Afrika vize başvurusu tamamlanmaktadır. Güney Afrika vize başvurularının değerlendirme sürecini takip etmek isteyen başvuru sahipleri, ilgili aracı kurumun sunduğu vize danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Güney Afrika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Güney Afrika vize ücreti 425 Güney Afrika Randı olarak belirlenmiştir. Güney Afrika vizesi için ücretler; danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası işlemleri ve gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme gibi işlemlerin ücreti dahil olmak üzere 2022 yılı için toplamda 140 euro belirlenmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne seyahat etmek 30 günden kısa sürecek şekilde isteyen bordo (umuma mahsus) ve yeşil (hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize gerekliliği ve Güney Afrika kapıda vize ücreti bulunmamaktadır.

Güney Afrika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Güney Afrika vize işlemleri ortalama 10 ile 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Güney Afrika Cumhuriyeti vizesi hakkında tarafımıza en sık sorulan sorulara, akredite acente Vizem.net’in uzman danışmanlarından gelen yanıtları aşağıda derledik.

Cape Town Vize İstiyor Mu?

Cape Town, 30 günü aşmayacak turistik seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir.

Güney Afrika Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Güney Afrika çalışma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Genel çalışma vizesi
 • Kritik beceriler çalışma vizesi
 • Şirket içi transfer çalışma vizesi
 • Kurumsal vize

Güney Afrika Turist Vizesi İle Çalışılabilir Mi?

Güney Afrika turist vizesi yalnızca turistik ve tatil temelli nedenler ile verilebilmektedir ve bu vize ile Güney Afrika’da çalışmak mümkün değildir.

Güney Afrika Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Güney Afrika öğrenci vizesi şartları aşağıda listelenmektedir.

 • Güney Afrika öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin, Güney Afrika’da yer alan bir eğitim kurumundan kabul mektubu almaları gerekmektedir.
 • Güney Afrika öğrenci vizesi başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin, Güney Afrika’da kabul aldıkları okul için kayıt harcı ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Güney Afrika öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin adına, Güney Afrika’da alınacak eğitim süresinin tamamını kapsayacak nitelikte bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması gerekmektedir.
 • Güney Afrika öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin Güney Afrika’da eğitim görülecek süre boyunca eğitim, konaklama, ulaşım ve benzeri tüm masraflarının karşılanabilmesi için yeterli finansal kaynakların belgelenebilir olması gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.