Bu haber kez okundu.

Reel Sulama ile Otomatik Damlama Sulama Sistemleri Fiyatlarını Öğrenin

Tarımda verimliliği arttırmanın olmazsa olmazlarından en önemlisi sulamadır. Her alanda olduğu gibi tarım alanındaki modern gelişmelerden biri otomatik damla sulama yöntemleridir. Bu yöntem, ekili ürünlerin veriminin arttırılmasını sağlamak ve geniş tarım alanlarının eşit düzeyde sulanmasını sağlayan önemli sistemlerden biridir. Her tür bitki için gerekli olan sulama zaman ve miktarını ayarlayan bu sistem çiftçilerin işini oldukça kolaylaştırmıştır. Gereğinden fazla harcanan su, bu sayede önlenmiş olur.

 Otomatik Damlama Sulama Sistemleri  Fiyatlarını
https://reelsulama.com/akilli-sulama-sistemi-fiyatlari/ burdan öğrenebilirsiniz

 

Damlama Sulama Nedir?

            Damla sulama sistemleri tarım alanında kullanılan modern sulama sistemlerinden biridir. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri, bitkinin köklerine belli aralıklarla ve borular yardımıyla damla aparatlar ile sulanmasıdır. Otomatik damla sulama sistemi, borular, mini vana, nipel manşon, kör tapa, T redüksiyon ve dirsekten oluşmaktadır. Bu yöntemle bitkinin ihtiyacı oranında su verilirken yine bu yöntemle bitkinin gübrelenmesi de sağlanmış olur. Otomatik damlama sulama sisteminin en önemli özelliklerinden biri ekonomik oluşu. Klasik sulama sistemlerinden %50 daha su tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Ayrıca verimliliğin artışı klasik yönteme göre % 200 daha fazladır. Bu durum da çiftçiler açısından son derece önemlidir.

 Damlama Sulama Sisteminin Diğer Kullanıldığı Yerler

            Büyük ölçekli tarım arazileri dışında, ev tipi ve balkon tipi otomatik damlama sulama sistemleri bulunmaktadır. Özellikle organik sebze yetiştirmek isteyen, üreticiler içinde damlama sulama sistemleri mevcuttur. Kurulum ücreti son derece uygun ve kolaydır. Kısa sürede kurulum gerçekleştirilir ve sadece suyu açarak büyün bitkilerin eşit oranda sulanması sağlanmış olur. Başında bekleme sıkıntısı olmadan, pille çalışan bir mekanizma sayesinde belli zamanlarda suyu açıp sulama gerçekleştirilir. Gerekli oranda sulama yapıldıktan sonra sistem otomatik olarak kapanır. Zaman, enerji ve sudan büyük oranda tasarruf sağladığı gibi modern, verimli bitkilerin yetiştirilmesi sağlanmış olur.

 Sistem Kurulumu

            Otomatik damlama sulama sistemini kurulacağı alanın seçimi yapılır. Bu alana uygulanacak bitki miktarı ve ihtiyaç oranında su hesaplanarak bir otomatik sulama ve damlama sistemi tasarısı gerçekleştirilir. Bu veriler için uygun olan proje oluşturulur. Ekilecek bitkilerin türüne göre, ihtiyaç duyulan su miktarı otomatik damlama sulama yöntemi projesi içinde oluşturulur. Bu sayede bilinçli, gerekli ve yeterli sulama sağlanmış olur.

 Sistem Nasıl Çalışır?

            Otomatik damlama sulama sisteminde hidrofor yardımıyla, suyun basıncı ayarlanır. Sistemin merkezi kabul edilen kontrol ünitesinden, vanalara elektrik aracılığı ile sinyal göndererek sistem çalışır. Mekanizmaya farklı komutlar uygulanır ve bu komutlar sayesinde sulama gerçekleştirilir. Örneğin, yağmurlu havada sistem çalışmayacak şekilde komutlar oluşturulur. Filtre sayesinde boruların tıkanması engellenerek homojen sulama eşit miktarda suyun bitkilere dağılımını sağlar. Bütün bu işlemler, firma tarafından deneyimli ve donanımlı ekipler ile gerçekleştirilir. Aynı zamanda kurulumu gerçekleştiren firma periyodik olarak bakımını yapar ve konu ile ilgili danışmanlık hizmetini de sunar.

 Otomatik Damla Sulama Sisteminde Kullanılan Teknik Parçalar

 -Zamanlayıcı

 -Geri akışı önleyici aparat

 -Ekran filtresi

 -Basınç hızını ayarlayan regülatör

 -Hortum adaptörü

 -Dirsek

 -Emitör

 -Delik zımbası

 -Basıncı dengelemeye yarayan damlatıcı aparat

 -Hortum uçlarına takılan kelepçeler

 -Püskürtücü

 -Mikro boru

 -Dikenli konektör

 -Goof tapaları

            Nüfusun hızla artması dünyanın her geçen gün biraz daha ısınması doğal su kaynaklarını her geçen gün biraz daha azaltmakta. Tarım alanlarının ihtiyacı olan tatlı suyun minimum düzeyde kullanılması gerekmektedir. Otomatik damlama sulama yöntemleri, su israfını önleyerek en tasarruflu sulamayı sağlamaktadır. Bilim insanları, tatlı suyun yalnızca tarım alanlarında değil yaşamın bütün alanlarında tasarruflu kullanımını sağlayacak bilimsel çalışmalar yapmaktadırlar. En fazla suya ihtiyaç duyulan tarım alanlarının sulanması ve çiftçilerin bu konuda bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.

 Adres Ve İletişim İçin : https://reelsulama.com/ Bize ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
Damlama Sulama
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.