Bu haber kez okundu.

EĞİTİM PSİKOLOGLARI

Çocuğunuzun eğitim dışında destek ihtiyacı olabilir bunun için eğitim psikologlarının çocuklar için önemi hakkında size bilgiler vereceğim.

Eğitim Psikoloğunun Çocuğunuzun Hayatındaki Rolü Nedir?

Eğitim psikologları, çocuğun hayatında etkisi olan her birim ile iş birliği içinde çalışarak onların potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için çalışır. Okullarda öğretmenler ve öğrenciler arasında iletişimi artırarak öğrenme sürecinde gelişme sağlanmasını hedefler. Aldıkları eğitim ile çocukların gelişimlerine bağlı olarak yaşadıkları zorlukları değerlendirebilirler. Okullarda çocukların gelişimlerine yönelik eğitimlerde tavsiye verirler. Bu kapsamda okulların fiziksel şartlarından, müfredata kadar yöntem ve strateji geliştirmek için öğrenci, öğretmen ve veliler ile birlikte çalışırlar. Okul seçeneklerini incelemek için https://www.bizimkolej.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Psikologları İle Çocukların İlişkisi Nasıldır?

Bir çocuk ve eğitim psikoloğu farklı sebepler ile bir araya gelebilir. Örneğin, öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuk okul döneminde ek desteğe ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyaç okul öncesi eğitimde veya okula başlanıldığı zaman sınıf öğretmeni tarafından tespit edilebilir. Bu öğretmen endişelerini eğitim psikoloğu ile paylaşır tavsiye ve destek talebinde bulunabilir. Bu sürecin devamında çocuğun ebeveynlerinin onayı ile psikolog tarafından çalışma başlatılır.

Eğitim Psikologlarının Bir Çocuğu Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?

Çocukların farklı yapılarının psikologlar tarafından değerlendirmesi bir defaya mahsus bir faaliyet değildir. Süreklilik gerektiren değerlendirme faaliyeti çocuğun öğrenme ve öğretmenin öğretme sürecinin bir parçası olarak gerçekleştirilir. Psikolog tarafından değerlendirilecek çocuk hakkında araştırma yapılır ve ihtiyaçları ortaya konur. Araştırma neticesinde psikologlar tarafından elde edilen bilgiler, çocuğa yönelik yapılacak çalışmalarda referans olacaktır. Söz konusu referans bilgilere ulaşmak için psikolog tarafından;

  • Çocuğun mevcut öğretmeni/öğretmenleri ile görüşülür.
  • İhtiyaç olursa daha önceki öğretmenleri ile de görüşülerek detaylı bir çalışma yapılabilir.
  • Çocuğun ailesi ile konuşulur.
  • Çocuk ile muhatap olan herkes ile iletişim kurulduktan sonra uygulamalar esnasında değerlendirme yapabilmek maksadıyla çocuğun okul çalışmaları ve öğrenme sürecinin analizi için sınıf içinde gözlem yapılır.
  • Bütün bu veriler bir araya getirilerek çocuk ile konuşulur.


Eğitim Psikologlarının Okullara Etkisi Nedir?

Eğitim psikologları, çocukların gelişimi için okullarda eğitim dışındaki ihtiyaçlarının giderilmesi maksadıyla çalışırlar. Sınıf ve okul işleyişine dahil edilirler. İhtiyaç doğrultusunda öğretmen ve diğer okul personeline tavsiyelerde bulunurlar. Özel ihtiyaçları olduğu tespit edilen çocukların öğrenme becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak için çocuklar ile iletişimde bulunan her personele eğitim verirler. Okul ile ebeveyn arasında çocukların ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik iletişim kurulmasında etkin rol oynarlar.


Eğitim Psikologları Sadece Okul Çağındaki Çocuklarla Mı Çalışır?

Eğitim psikologları sadece okullardaki çocuk ve gençler ile ilgilenmekle kalmaz daha küçük olarak kabul edilebilecek küçük yaştaki çocuk ve aileleri ile beraber de çalışırlar. Okul dışında bulunan, çalışma hayatına atılmış veya ileri eğitim aşamasında olan gençler için de planlamalarda yer alabilirler. Ayrıca okul öncesi çocuğunuz için okul arıyorsanız https://www.bizimkolej.com/listele/ankara-anaokullari-kresleri adresini ziyaret edebilir ve seçenekleri görebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.