Bu haber kez okundu.

Artık Çeviriye Gerek Kalmayacak Mı?

Başlığımızda bahsettiğimiz konuya girmeden önce “Yapay zeka nedir?” sorusuna bir cevap arayalım.

Yapay zeka: insan zekasının çalışma sistemi taklit edilerek yapılmış, yeni bilgiler ile eski bilgileri bir araya getirebilen, yeni deneyimlerle yeni şeyler öğrenebilen, yeni durumlarla kendini geliştirebilen,  mantıksal kurgular kurabilen, duyabilen, konuşabilen, yürüyebilen, koşabilen mekanik sistemler ile yazılımın bir araya getirildiği sistemin bütünüdür. Akıl almaz hızda ilerleyen bilimsel buluşların sonucu olarak ortaya çıkan, son dönemlerin en gözde, en ilginç teknolojik gelişmesidir, yapay zeka.

Yapay zeka denildiğinde, insan gibi davranan, düşünen, hatta insan üstü davranışlar sergileyen robotlar akla gelmektedir. Ancak ortada bir robot olmak zorunda değildir tabi.  Uzun zamandır kullanılan ve akıl almaz hızda gelişimini devam ettirilen yapay zeka teknolojisinde, mesleği tercümanlık olanları üzecek, tercüme ihtiyacı olanları mutlu edecek güzel bir gelişme daha yaşandı. Türkçe de artık yapay zeka tarafından öğrenildi diyebiliriz. Yapay zekanın Türkçeyi öğrenmesi ile birlikte İngilizce Türkçe çeviri farklı bir boyuta geldi.

Uzun zamandır yapay zeka teknolojisi ile Türkçe konuşan bir sohbet robotu geliştirmek amacıyla Microsoft ve Vodafone birlikte ortak bir çalışma yürütmekteydi, bu çalışmalar, tüm dünya tarafından beğeniyle kullanılan Microsoft’un doğal dil anlama teknolojisi Language Understanding (LUIS) sayesinde başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yapılan çalışmalar sonucunda, başta İngilizce olmak üzere tercih edilen birçok dilde doğru çıkarımlar yaparak Vodafone abonelerine Türkçe iletişim imkanı sunacak dijital bir asistan geliştirilmiştir. Geliştirilen bu teknolojiyle Vodafone abonelerinin fatura ödemeleri, tarife değişiklikleri gibi konulara ilişkin tüm soruları hızlı ve anlaşılabilir şekilde, sözlü veya yazılı olarak, insan müdahalesi olmadan yapay zeka tarafından yanıtlanacak.

Yapay Zeka ve İngilizce Türkçe Çeviri

Bu zamana kadar kullanılan çoğu yapay zeka teknolojisi ile çeviri yapan sistemlerde İngilizce tabanlı hizmet verilmiştir. Kullanıcılara İngilizce’den Türkçeye, Türkçeden İngilizceye çeviri yapan sistemler kullanılmıştı. Ancak yeni geliştirilen bu teknoloji ile ana dili Türkçe olan ve herhangi bir dilden Türkçeye, Türkçeden başka bir dile çeviriye ihtiyaç duymadan kullanıcılara hizmet veren bir sistem oluşturuldu. Bu gelişmelerin başka bir boyutu ise, sistemler çeviriye ihtiyaç olmadan farklı dillerde yazılacak kodlamalar ile de çalışmaya başlayacaktır.

Türkçe açısından bakacak olursak, Microsoft ve Vodafone’nun birlikte geliştirdiği bu yeni sistem ile birlikte yapay zeka alanında Türkçe, önemli bir yere getirilmiş oldu. LUIS’e kazandırılan Türkçe dil desteği özelliği, bundan sonra yapılacak projelerde Türkçe okuma ve anlama, yazım hatalarının düzeltilmesi ve Türkçe gramerin doğru kullanımı gibi özellikler eklenmesine imkân verecektir. Çeviri yapan sistemlerde Türkçenin de tıpkı İngilizce gibi doğal bir dil olarak kullanılabilmesi, yapay zekanın farklı dillerden Türkçeye, Türkçeden farklı dillere çeviri konusunda yeni çeviriler öğrenebilmesine imkan tanıyacaktır. Bu durumda tıpkı İngilizcede olduğu gibi bir çok dilden Türkçeye, Türkçeden başka dillere yapay zeka ile doğru çeviriler yapılabilecektir.

Gelecekte kişisel konuşmalarda çeviri için bir tercümana ihtiyaç kalmayabilir, bu doğru. Ancak resmi belge çevirisinde, hukuki evrak çevirisinde her zaman uzman bir tercümanın çevirisine ihtiyaç olacaktır. Hiçbir zaman çıkmış olduğunuz bir mahkemede bilmediğiniz bir dilde savunma yapacağınız zaman, yapay zekanın yapacağı çeviriye güvenemeyeceksiniz. Ya da mahkemeye sunacağınız evrakların çevirisinde yapay zekaya kusursuz olarak güvenemezsiniz. Bu konuda her zaman güvenebileceğiniz bir tercümana ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda size 20 yılı aşkın bir süredir Ankara Tercüme Büroları arasında hukuk tercümeleri konusunda en iyi olan Yakamoz Tercüme Şirketini tavsiye ediyoruz. Bugün ve yarın güvenle tercümelerinizi yaptırabilirsiniz. Yakamoz Tercüme gelişen teknolojiye de en hızlı şekilde gereken uyumu sağlayarak sizlere en güvenilir ve en hızlı tercüme hizmetini sunmayı vadetmektedir. Ankara Tercüme bürosu Yakamoz Tercüme Şirketi’ni daha yakından tanımak ve iletişime geçmek için www.yakamoztercume.com u ziyaret edebilir, canlı yardım kısmından her türlü online çeviri yardımına ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.