Bu haber kez okundu.

Almanya Ulusal (D Tipi) Vize Başvuru Merkezi

Almanya Ulusal Vizesi

Almanya ulusal vizesi Almanya’da şirket kuruluşu, Almanya öğrenci vizesi veya aile birleşimi sebebiyle alınması gereken vize türüdür. Turistik vizeler hamiline 90 güne kadar Almanya sınırları içerisinde kalmalarına olanak sağlarken. Almanya ulusal vizesi 90 günü geçen konaklamalar için için alınmalıdır.

Başvuru ve Bilgi için: 0216 706 5586

Almanya D Tipi Vize

Almanya ulusal vizesinin diğer adı Almanya D tipi  vizesidir. D tipi vize başvurularının Almanya'daki ilgili yabancılar dairesi (başvuru sahibinin ikamet etmeyi planladığı yerdeki yabancıların yetkili makamı) tarafından onaylanmalıdır. Bu durum vizenin çıkma süresini uzatabilmektedir. D tipi vize başvurusunun tüm gerekçeleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Staj ve yardım kuruluşlarındaki gönüllü hizmetlerde yer almak
 • Almanya'da bir eş, partner veya aile üyesine katılmak.
 • Çalışan olarak işe başlamak veya serbest meslek sahibi olmak.
 • Akademik veya bilimsel araştırma yapmak.
 • Dil kurslarına katılmak için
 • İş aramak için.
 • Bir Almanya üniversitesinde veya başka bir yüksek öğretim kurumunda okumak için.
 • Eğitime katılmak.
 • Au pair olarak çalışmak için.
 • Girişimci olarak bir iş kurmak.
 • Sığınma veya iltica aramak için.

D tipi vizenin Almanya'daki konaklamaya özel amacı ile bağlantılıdır ve sadece ilgili ikamet iznine dönüştürülebilmektedir. Örneğin, öğrenci vizesi öğrenci oturma iznine dönüştürülmelidir. Eğitiminiz veya çalışmanız tamamladıktan sonra, size farklı bir ikamet izni türü (örneğin, çalışma oturma izni) için başvuru seçeneği sunulacaktır.

Ulusal D tipi vize alma amacınız yerine getirilmeden önce değişmesi durumunda (örneğin, üniversite kursunuzu tamamlamadan önce), Almanya'dan ayrılmanız ve kendi ülkenizden farklı türde bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Dolayısıyla en uygun durumun dikkatlice seçildiğinden emin olunması gerekmektedir. Özel durumunuzla ilgili (mevcut ise) daha detaylı ve güvenilir bilgi almak için Alman konsolosluk veya elçilikle danışılması tavsiye edilmektedir.

Almanya ulusal vizesine başvurma nedeninize bağlı olarak, vize görüşmenizde belirli kriterleri yerine getirmeniz ve farklı belgeler sunmanız gerekecektir. Yerel Alman temsilciniz, hangi vizenin amacınıza en uygun olduğu ve başvurunuz için neleri hazırlamanız gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilmektedir.

Almanya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

Ulusal D Tipi Vizesine sahip olmak için başvurulan evrakların kontrol aşaması ve vizenin çıkması yaklaşık 3 ay sürebilmektedir. Bazı durumlarda daha da uzun sürebilir. Büyükelçilik, yalnızca yabancılar dairesinin onayını aldıktan sonra ulusal vize vermektedir. Dolayısıyla Almanya sınırlarına girebilmek için sahip olunması gereken vizeye başvurmak için doğru zamanlamanın seçilmesi büyük önem taşımaktadır.

Başvuru Tekip Süreci

Almanya ulusal vize takibi başvuran kişiye gönderilen SMS ile yapılmaktadır bu da SMS’in ulaşmadığı durumlarda çeşitli mağduriyetlere sebep olabilmektedir. Ulusal vize başvuruları şahsen Konsolosluklar yerine Türkiye’deki akredite acenteler aracılığı ile de yapılabilir. Onay oranı en yüksek TURSAB kaydı bulunan https://vizem.net/ tüm başvuru takibini başvuran adına yapmaktadır. En önemlisi, vize reddinin en fazla verildiği konsolosluk mülakatlarında deneyimli bir danışmanı başvuru sahibine  refakat etmek üzere göndermektedir .  Ayrıca vize takibi online olarak, 5 aşamalı SMS ile, yada 7 gün mesai saatlerinde içerisinde telefon ile aranarak yapılabilmektedir.

Almanya Ulusal Vize İçin Gerekli Evraklar/Belgeler

 • 2 adet tamamen doldurulmuş başvuru formu (baskılı ve imzalanmış)
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Geçerli pasaport
 • Geçerli seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 euro kapsamlı)
 • Kalacağınız süre içerisinde konaklayacağınız yerin ispatı
 • Seyahat amacınızın ispatı (işe alım kontratı, Alman üniversitelerinden alınan kabul belgesi veya akademik yeterlilik belgesi)
 • Federal İş ve İşçi Bulma Kuruluşundan alınan onay belgesi (mevcut ise)
 • Finansal bağımsızlık belgesinin ispatı (mevcut ise- aşağıya bakınız)

Dondurulmuş banka hesabı açınız

Almanya’da gelir kaynağınız yok ise D tipi vize başvurusunda bulunabilmek için Almanya’da kalacağınız süre zarfında ekonomik olarak bağımsız olduğunuza dair belge ispatlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla vize randevusundan önce dondurulmuş banka hesabı açılmalıdır. Bu, hesap sahibinin önceden belirlenmiş bir toplu para yatırmasını gerektiren ve daha sonra yalnızca küçük aylık miktarlarda çekilebilen özel bir banka hesabı türüdür.

Önemli Bilgi: Yukarıda yer alan belgeler listesi, başvuru sahibine yol göstermesi amacıyla hazırlanmıştır. Alman Konsolosluğu, gerekli gördüğü durumlarda ek belge talebinde bulunabilmektedir.

Ulusal Vize Başvuru Formu

Almanya D tipi Vize Başvuru Formu, Almanya Konsolosluğu tarafından, vize başvurusunda bulunan kişinin tanımlanması amacıyla hazırlanmıştır. Bu nedenle, formun doğru ve eksiksiz bir şekilde, vize evraklarını destekleyici nitelikte doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu buradan bulabilirsiniz.

Form ve Dilekçe İçin: 0850 241 1868

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.