Bu haber kez okundu.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi Nedir?

Dünya genelinde büyük zihinsel sağlık sorunu olarak görülen Sosyal Anksiyete Bozukluğu dünya nüfusunun % 10 luk bir kesimini kapsamaktadır Bu oran da son derece ciddi bir orandır. Pekiyi nedir bu Sosyal Anksiyete Bozukluğu... Sosyal kaygı, diğer insanlarla etkileşimi içeren toplumsal-sosyal ilişki korkusudur. Biraz daha açarsak; Sosyal kaygı, diğer insanlar tarafından olumsuz değerlendirilme korkusu ve kaygısı demek olabilir. Bu yaygın bir hastalıktır ve bir kişinin hayatının her alanında kaygı ve korkuya neden olur. Kroniktir çünkü kendiliğinden kaybolmaz. Sadece direkt bilişsel-davranışçı terapi beyni değiştirebilir ve insanlara sosyal kaygıdan kurtulabilir. Sosyal kaygıya sahip insanlar birçok kez başkaları tarafından utangaç, sessiz, geriye dönük, geri çekilmiş, engellenmiş, düşmancıl tavırlar sergileyebilen, sinirli, uzak ve ilgisiz kişiler olarak görülüyor. Paradoksal olarak, sosyal bunalımlı insanlar arkadaş edinmek, gruplara dahil olmak ve sosyal etkileşimlerle uğraşmak ve ilgilenmek istemektedir. Fakat sosyal endişe sahibi olmak insanların yapmak istedikleri şeyleri yapmalarını engeller. Sosyal kaygı sahibi insanlar samimi, açık ve samimi olmak isterlerse de onları geride tutan korkudur.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Sosyal kaygısı olan insanlar genellikle aşağıdaki durumlarda kendilerini belli ederler.

  • Başkalarınca kendileri ile ilgili dedikodu yapılması
  • Alınmak ya da eleştirilmek
  • Dikkat odağı olmak
  • Bir şeyler yaparken izlenir veya gözlemlenir olma durumu
  • Topluluk önünde konuşmaya zorlanmak
  • Kolayca çekinik davranmak
  • Başkaları ile göz göze gelmeye çekinmek

Bu liste tam bir semptom listesi olmasa da diğer belirtiler de sosyal kaygı ile ilişkilendirebiliriz.

Sosyal endişeye eşlik eden duygular arasında anksiyete, korku yükselmesi, sinirlilik, otomatik olumsuz duygusal döngüler, kalp atışı hızlanması, kızarıklık, aşırı terleme, boğaz ağrısı, titreme sayılabilir. Şiddetli durumlarda, insanlar kendilerini irrasyonel ve negatif olarak algıladıkları vücudun bir bölümünde  bir çeşit dismorfi geliştirebilirler. Sosyal kaygısı olan insanlar genellikle kaygılarının mantıksız olduğunu, gerçeklere dayanmadığını ve mantıklı bir anlamda olmadığını biliyorlar. Bununla birlikte, kaygı ve düşünceler duyguları devam eder ve kroniktir  Uygun aktif, yapılandırılmış, bilişsel-davranışçı terapi bu soruna tek çözümdür. Yıllarca süren araştırmalar, bu terapinin beyindeki sinir yollarını kalıcı olarak değiştirmenin tek yolu olduğu sonucuna varmıştır.

Yardım aramak;

Sosyal anksiyete ve diğer kaygı bozuklukları bugün başarıyla tedavi edilebilir. Bu sorunun yardımına başvurulurken, bu sorunu iyi anlayan ve ona nasıl davranacağını bilen bir uzman aramayı öneririz.

Sosyal kaygı tedavisinde, üyelerin gruptaki kaygı hiyerarşileri üzerinde çalışabilecekleri aktif davranış terapisi grubu içermesi ve daha sonra gerçek hayatta diğer grup üyeleriyle birlikte çalışması gerekir.

Sosyal AnksiyeteTerapi Tedavisi

Sosyal anksiyete için bilişsel-davranışçı terapi belirgin şekilde başarılı olmuştur. Artık binlerce araştırma çalışması, sosyal kaygıya-özgül KBB'nin tamamlanmasının ardından sosyal kaygı bozukluğu olan kişilerin değiştiğini gösteriyor. Artık korku ve endişe tarafından kontrol edilmeyen bir hayat yaşıyorlar. Uygun terapi, insanların düşüncelerini, inançlarını, duygularını ve davranışlarını değiştirmede belirgin biçimde başarılıdır. Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişi uyumlu olmalı ve bu bozukluğun üstesinden gelmek için yapılması gerekeni yapmalıdır.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu İlaç Tedavisi

Sosyal kaygı ilaçları, sosyal anksiyete bozukluğu olan birçok insanda faydalıdır, ancak hepsi için yararlı değildir. Sosyal anksiyete için araştırmalar, kaygı önleyici ilaçların kullanımını ve  birlikte antidepresanların en faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Aktif, yapılandırılmış bilişsel-davranışçı terapi kullanmadan yapılan ilaç tedavisinin uzun vadeli yararı yoktur. Yani terapi kesin çözüm iken

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.