Bu haber kez okundu.

Sırt Ağrısı Neden Olur, Teşhisi ve Tedavi Yolları Nelerdir

Sırt ağrısıorta sırt ağrısı, sırt ağrısı veya siyatik ile bel ağrısını içeren genel bir ağrıdır.  Sinir ve kas sorunları, dejeneratif disk hastalığı ve artrit sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrısı belirtileri, ağrı kesici veya ağrı kesicilerle birlikte görülebilir. Omurga kafatasından pelvise uzanan 33 kemikten ve dokudan oluşan bir kolondan oluşur. Bu kemikler veya vertebra, omurilik olarak bilinen sinir dokularının bir silindiri kuşatır ve korur. Vertebranın her biri arasında omurlar arasında amortisör olarak görev yapan intervertebral disk veya kıkırdak bandı bulunur. Vertebra türleri şunlardır.

Servikal vertebralar: omurganın üst kısmını oluşturan yedi vertebra

Torasik omurlar: boyundan bel altına kadar 12 kemik

Lomber vertebra: Göğüs ve kalçalardan bel alt sırtında bulunan beş en büyük ve en güçlü vertebra

Sakrum ve kuyruk sokumu omurganın dibinde kemiklerdir. Sakrum, birbirine kaynaştırılmış beş omurdan oluşurken kuyruk kemiği dört erimiş omurdan oluşur.

Sırt Ağrısı Neden Olur

Sırt ağrısı nedenleri karmaşık olabilir. Sırt ağrısının bazı nedenleri arasında kazalar, kas gerilimleri ve spor yaralanmaları sayılabilir.

Sırt ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz bel ağrısı için eksiksiz bir öykü ve fizik muayene yapmanın yanı sıra aşağıdaki teşhis çalışmalarından birini yapabilir; omurganın kemik yapılarının detaylarını görmek ve instabiliteyi  tümörleri ve kırıkları kontrol etmek için kullanılabilen X-ışınları yararlı olabilir. Bel fıtığı disk veya spinal stenoz gibi spesifik koşulları belirleyebilen BT taramaları ile de teşhis edilebilir. Arkalıkların diskleri ve sinir kökleri hakkında ayrıntılı bilgi verebilen MRI taramaları yapılabilir. MRI taramaları cerrahi öncesi planlama için en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Sırt problemlerini tanımlamak için bir dizi başka görüntüleme ve elektriksel araştırma da yapılabilir ve bazı enjeksiyonlar ağrı kesici olduğu kadar teşhis amacıyla da kullanılır.

İki temel sırt yaralanması türü vardır:

Spondilolistezis: Bu, çoğu durumda omurganın tabanında oluşan bir vertebra kaymasıdır. Omurganın bir veya her iki kanat şeklindeki parçalarının bir defekti veya kırığı olan spondiloliz vertebrayı geriye doğru, öne veya alttaki bir kemikte kaymaya neden olabilir.

Servikal Radikülopati : Servikal radikülopati, servikal omurlardaki sinir köklerinden birisi sıkıştığında ortaya çıkan sinir fonksiyonunun bozulması veya rahatsızlığıdır. Servikal bölgedeki sinir köklerine verilen hasar, zarar gören köklerin bulunduğu bölgeye bağlı olarak boyun, kollar veya omuzlarda ağrı yapabilir ve güçsüzlük ve sansasyon kaybına neden olabilir .

Spondilolitez nedenleri

Spondilolitez için birçok neden vardır. Kişinin doğduğu andan itibaren bir omurgası kusurlu olabilir veya bir omurga travma nedeniyle kırılabilir. Buna ek olarak, vertebra enfeksiyon veya hastalıkla parçalanabilir.

Spondilolitez semptomları

  • Bel ağrısı
  • Kas gerginliği ve sertliği
  • Kalçada ağrı
  • Bacaklardan aşağıya yayılan ağrı
  • Kas Güçsüzlüğü

Spondilolitzer Tedaviler

Spondilolistez, fizik tedavi ile destekleyici karın ve sırt kaslarının güçlendirilmesi yöntemleri ile  tedavi edilir . Ketoprofen, ibuprofen , Motrin , Advil , naproksen veya aleve gibi asetaminofen veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ağrıyı kesebilir. Epidural steroid enjeksiyonları da etkili olabilir. Bu tedavilere rağmen şiddetli ağrı ve sakatlık yaşamaya devam eden hastalar için dekompresif laminektomi, omurilik kanalının genişlediği sinirler için daha fazla yer açmak ve omurilik stabilize etmek için omurilik füzyonu yapılır.

Servikal Radikülopati Nedenleri

Servikal radikülopatide, rüptüre olmuş bir diskten gelen materyalin basıncı, kemiklerde dejeneratif değişiklikler, artrit veya sinir köklerine basınç uygulayan diğer yaralanmaların sonucu olarak hasar oluşabilir. Yaşlı insanlarda, disklerdeki normal dejeneratif değişiklikler sinir köklerine baskı oluşturabilir. Gençlerde, servikal radikülopati rüptüre olmuş bir diskin sonucu olma eğilimindedir. Bu disk materyali daha sonra sinir kökünü sıkıştırarak ağrıya neden olur.

Servikal Radikülopati Belirtileri

Servikal radikülopati başlıca semptomu kol, boyun, göğüs ve  omuzlara yayılmış ağrıdır. Radikülopatisi olan bir kişi, parmaklarda veya ellerde kas güçsüzlüğü ve uyuşma veya karıncalanma yaşayabilir. Diğer belirtiler arasında koordinasyon eksikliği, özellikle de ellerde olabilir.

Servikal Radikülopati Tedavisi

Servikal radikülopati ağrı oluşan bir kombinasyon ile tedavi edilebilir ilaçlar , örneğin asetaminofen Tylenol ibuprofen , ketoprofen, naproksen , ve benzeri ilaçlar, ya da steroidal olmayan ağrı kesiciler ile fizik tedavi yöntemleri uygulanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.