Bu haber kez okundu.

İngiltere Neden Nikotin Bağımlılarını Elektronik Sigara ‘ya Yönlendiriyor?

Elektronik sigara özellikle son zamanlarda ABD' deki yasaklamalarla daha popüler ve konuşulur hale geldi. Ülkemizde de artan tütün sigarası ve diğer nedenlerden yine elektronik sigara en sık konuşulan konulardan birisi olma özelliğini koruyor. Ancak e-sigara ile ilgili araştırmalara önderlik eden ve hatta tütün sigarası kullanan vatandaşlarına elektronik sigara alternatifini sunan ülkeler de var ve bu ülkelerin başında İngiltere geliyor. İsveç' de ise, 2025 Yılından sonra tütün sigarası kullanmak tamamen yasaklanacak. Peki İngiltere elektronik sigara konusunda neden daha esnek?

İngiltere Ve Elektronik Sigara

İngiltere ilk kez, Londra Doktorlar Birliği' nin e-sigara ile ilgili görüşünü beyan etmesiyle e-sigara kullanıcıları arasında da sıkça konuşulan bir ülke olma hakkını kazandı. Hatta "Milli Sağlık Koruma Sistemi" olarak adlandırılan "NHS" (National Health Care System) ile çoğu tütün sigarası kullanıcısına elektronik sigara bizzat hükumet tarafından tavsiye edilmiş, geri adım atıldığında ise elektronik sigara kullananlar protesto hareketi başlatarak elektronik sigara konusundaki haklarını geri almışlardı. Bugün gerek video - paylaşım sitelerinde ve gerekse internet üzerinde elektronik sigara potansiyeli üzerinde duran ülkelerin başında yine İngiltere geliyor.

İngiltere' nin aynı zamanda elektronik sigara kullanıcıları tarafından çok sevilen Dinner Lady' nin de doğduğu yer olduğunu berlitmekte fayda var. Peki İngiltere özellikle ABD ve Kıta Avrupası ülkelerine rağmen neden elektronik sigara konusunda esnek?

İngiltere Elektronik Sigaraya "Evet" Demeye Devam Ediyor!

İngiltere' de, 3.6 milyon elektronik sigara kullanıcısı bulunuyor. Tütün sigarası kullananların sayısı ise 5.9 milyon ve bu 5.9 milyon kişinin bir kısmı ise tütün sigarasına ek olarak aynı zamanda elektronik sigara da kullanıyor.

Öncelikle sayının İngiltere' de fazla olmasının temel nedenlerinden birisi, kullanıcıların yasaklamaları saçma ve gereksiz bulmaları. Çoğu İngiliz için elektronik sigara yasakları, 1920' li yıllarda özellikle ABD' de gündeme gelen "alkol yasağı" ile benzerlikler gösteriyor. Endüstri, halı altına itilip gerçekler görmezlikten gelindikçe, elektronik sigara ile ilgili bilimsel araştırmalar yavaşlıyor, denetim yapma şansı ise ortadan kalkıyor.

İngiltere' nin elektronik sigara konusundaki "esnek" tavrının bir nedeni de hem ülkemizde hem de dünyada sık sık dile getirilen şu klişelemiş bilimsel araştırma bulgusu: "elektronik sigara zararlıdır. Ancak tütün sigarasına göre elektronik sigara, %95 oranında daha az zararlıdır". Hepinizin de bildiği üzere bu sonuçta İngiltere Toplum Sağlığı Enstitüsü, ADPH yani İngiltere Toplum Sağlığı Yöneticileri Topluluğu, RCP - İngiltere Rotal College Of Physicians gibi kurumların parmağı var.

Özetlemek gerekirse İngiltere tütün sigarasının insanları nasıl hasta ettiğini ve sağlığını tehdit ettiğini bildiği için elektronik sigara kavramına önyargı olmadan yaklaşan ülkelerden bir tanesi. Bunda elektronik sigara kullanmanın, tütün sigarası bağımlılığını nasıl ortadan kaldırdığı da önemli rol oynuyor. Yapılan araştırmalar, bugüne kadar 70.000 kişinin elektronik sigara sayesinde tütün sigarasına veda ettiğini gösteriyor ve bu rakam, İngiltere için oldukça ciddi. Ancak en çarpıcı durumlardan birisi İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu' ndan Linda Bauld' un elektronik sigara ile ilgili yorumu; "insanlar tütün sigarasından kurtulmak için e-sigarayı tercih ettiler ve bizler halkımızın bu kararını desteklemeliyiz".

Peki Ya Amerika?

Amerika' da ise elektronik sigara şu anda 33 kişinin ölümüne ve 1.500 kişinin elektronik sigara ile bağlantılı çeşitli olaylarda yaralanmasına neden oldu. Üstelik yapılan araştırmalar ABD' de özellikle 18 yaş altı gençler arasında elektronik sigara kullanımı 2018 Yılında %28 iken bu sayı 2019 Yılında %37' ye fırlamış durumda.

Tüm bu sayısal veriler, ABD' de aromalı nikotin içeriği kullanan elektronik sigara cihazlarının Başkan Trump' ın da desteği ile yasaklanmasına neden oldu. Ancak ABD' nin elektronik sigara politikasını oluşturmasında özellikle daha önce hiç sigara kullanmayan gençlerin direkt olarak e-sigara kullanmaya başlaması en büyük etmen. Hatta elektronik sigara reklamları belki de bu yüzden ABD' de belli bir saatten sonra ancak yayınlanabiliyordu.

ABD' nin 22 eyaletinde yasaklamaların başlamasındaki bir başka neden de elektronik sigara cihazlarıyla beraber kullanılan ve "marijuanna" uyuşturucusunda da bulunan THC etken maddesi. Yasaklamalar Başkan Trump' ın da desteği ile onaylanmış olsa da çoğu kurum ve kişi elektronik sigara kullanımının desteklenmesinden yana. ABD' deki bu elektronik savunucusu kesim, esrar kullanımının serbest bırakıldığı eyaletlerde elektronik sigara ile ilgili sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına dikkat çekiyor. Üstelik Amerika' nın FDA (Food And Drug Assosication) ve CDC (Centers Of Disease Control And Preventation) gibi kurumları da elektronik sigara kullanımının sigara bağımlılığını ortadan kaldırma potansiyelinin farkındalar.

Bugün Amerika' da elektronik sigara niçin yasak? Önemli sağlık otoriteleri elektronik sigara kullanmanın zararları ile ilgili olarak şu aşağıdaki maddeleri sıralıyorlar.

Hamile Kadınlar İçin Elektronik Sigara Yasaktır. Çünkü E-Sigara Buharı Doğmamış Çocuğa Zarar Verebilir.

Elektronik Sigara Patlayabilir.

Elektronik Sigara Ve Kullanılan Likitler "Kanserojen" dir.

Elektronik Sigara Nikotin İçerdiği İçin Bağımlılık Yapabilir.

Peki elektronik sigara karşısına çıkarılan bu argümanlar ne kadar geçerli? Örneğin "elektronik sigara patlayabilir" argümanı ne kadar doğru? Gelin, bu cevapları birlikte verelim.

Elektronik Sigara: Yeni Bir Bağımlılık Aracı Mı? Bir Kurtarıcı Mı?

Bu sorunun cevabı tamamen e-sigara konusuna hangi yönden baktığınız ile doğrudan ilgili. Eğer eğlence veya sosyal maksatlarla elektronik sigara kullanıyorsanız elbette elektronik sigara bir tür şeytandır.

Ancak eğer sigara veya nargile, pipo, püro gibi tütün ürünlerini kullanıyorsanız, sağlığınız çok daha büyük bir tehdit altındadır. Ek olarak bu ürünlerin her geçen gün daha da bağımlılık yaptığı ve hatta bağımlılık derecesini arttırmak için tütün sigaralarına çeşitli kimyasal katkılar yapıldığı da biliniyor. Peki bu tip bir bağımlılığı sonlandırmak için piyasaya sürülen bir ürün neden "şeytan" olarak anılır? Bunun nedeni basit: bakış açısı.

Eğer sigara ve diğer tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkisine dair nitelikli kaynaklara ulaşmanız engellenirse veya bu ürünlerin zararları üzerinde sıklıkla durulmazsa siz de pekâla elektronik sigara kullanmanın gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü' nün 2019 Yılı Raporu' na göre dünya sağlığını tehdit eden hastalıkların başında kanser, kalp ve damar hastalıkları ve obezite geliyor ve bu yaygın hastalık kategorilerinin birçoğu tütün sigarası ile doğrudan ilgili. Sadece bir dal sigaranın yandığında ne tip kimyasalla ortaya çıktığını araştırarak da öğrenebilirsiniz. Buna karşın ana akım medyada bu zararlardan sıkça söz edilmez.

Gelelim elektronik sigara suçlamalarındaki diğer nedenlere; örneğin "hamilelik ve e-sigara" konusu "elektronik sigara" ile değil de daha çok farklı ülkelerdeki tedarikçilerin satış politikalarıyla ilgili.

Ayrıca elektronik sigara, siz suyla temas ettirmediğiniz, pillerine dikkat ettiğiniz ve güvenilir tedarikçilerden alışveriş yaptığınız sürece patlamadan işini yapmaya devam edecektir. Son olarak e-sigara likitlerindeki nikotin derecesini de ayarlayabildiğinizi de ekleyelim. Nikotin, uzunca bir zaman dünyadaki sağlık çevreleri tarafından "kansere neden oluyor" nedeniyle suçlandı. Buna karşın nikotinin çeşitli zararları olduğu ancak kanserle bir ilişkisi bulunmadığı da sık sık sağlık otoriteleri tarafından dillendirilmeye başlandı.

Sonuç

Elektronik sigara, sigarayı bırakmak için bir alternatiftir. Nikotin sakızı, nikotin bandı ve çeşitli ilaçlara karşı üretilmiştir ve esas maksadı sigara bağımlılığına son vermektir. Eğer e-sigara gerçekten abartıldığı kadar patlıyor olsaydı örneğin İngiltere' deki 70.000 kişi sigaraya bu yolla veda etmezdi.

Eğer sigara, nargile ve diğer tütün ürünleriyle aranız iyiyse ve bu sağlıksız alışkanlığa bir son vermek isterseniz elektronik sigara kullanmayı düşünebilirsiniz. Dünyadaki yasaklamalara karşın, e-sigara dünyada milyonlarca kişi tarafından sigara nedeniyle kullanılmaya devam ediyor. Peki güvenilir bir siteye nereden ulaşacaksınız? Bunun cevabını verebilmek de son derece önemli çünkü ülkemizdeki yasal sınırlamalar, e-sigara ile ilgili kaliteli sitelerin varlığını kısıtlandırıyor. Eğer sigarayı bırakmak için e-likit ve cihaz alabileceğiniz bir site isterseniz ülkemizdeki çeşitli sitelerden sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz sitenin blog ve içeriklerinden faydalanarak e-sigara konusuna daha yakından bakmayı da tercih edebilirsiniz, seçim sizin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.