Bu haber kez okundu.

ANKARA TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

ANKARA TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

 • Birinci ana neden yaş faktörü. En önemli neden yaştır. Artan yaş ile var olan yumurtalık sayısı düşmekte ve buna bağlı olarak kullanılan ilaç dozu yükselmesine rağmen yumurtalıkların ilaçlara olan cevabı azalmaktadır. Bunun akabinde toplanan yumurta sayısı düşmekle birlikte embriyo sayısı da azalmaktadır. Toplanan yumurtaların yanı sıra embriyo naklinde rahme tutunma olasılığı endometirum kalınlığından dolayı düşmektedir. Gebelik pozitif olsa da ankara  tüp bebek tedavisinden sonra sağlanan gebelikte düşük riski ileri yaş grubunda daha yüksektir. 

 • Tedavinin başında adetin 2. Veya 3. Günü alınan hormon değerlerimizde FSH, E2 düzeyi tüp bebek ankara tedavisinde  başarıyı etkileyen başlıca faktörlendendir. FSH değerinin yüksek ya da düşük olması mı diye soracak olur isek ; Yüksek düzeyleri olumsuz tüp bebek tedavileriyle doğrudan ilişkilidir. Ancak tek bir FSH ya da E2 düzeyi ile değerlendirmek kesinlikle doğru değildir. Her ay her adet başlangıcında değerler değişiklik gösterir.Bu nedenle mutlaka her ay yeniden anne adayının hormonlarını değerlendirmek doğru olan yöntemdir. 

 • AMH testi ( Antimüllerian hormon )

 • Fallop tüplerinde, hidrosalpenks varlığı olumsuz tüp bebek tedavileriyle doğrudan ilişkilidir. Hidrosalpenks gözlenen fallop tüplerinde, tüplerin alınması izlenecek en doğru tedavi biçimidir. Laporoskopik olarak yapılan tüplerin alınması tüp bebek başarısını arttırmaktadır. Günübirlik olarak işlem uygulanabilmektedir. Aksi takdirde tüplerin içerisindeki sıvı embriyonun endometriuma tutunmasına engel olmaktadır. 

 • Myomlar da boyutlarına ve yerleşim yerlerine göre tüp bebek tedavisini etkilemektedir. Myom submuzokal rahim boşluğunda ise ya da rahim duvarına gömülü ise gebelik oranlaını düşürür. Tüp bebek tedavisine başlanmasında engel değildir. Ancak sonucu etkilemektedir. 

 • Endometrioma

 • Sigara ve alkol kullanımı tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesini, sperm kalitesini ve hareketliliğini düşürür.

 • Geçirilmiş gebelik, doğum tüp bebek tedavisinde şansı arttıran faktörlerden birisidir.

 • Kilo 

 • Trombofili antikardiopilin yada lupus antikoagülan antikorlarının tüp bebek başarısında faktör olarak görülmekle birlikte, bu gibi sorunları hekimin bilmesinde fayda vardır. 

 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının bir sonrakine herhangi bir negatifliği olmamakla birlikte negatif sonuçları genetik faktörlerini açıklamakta fayda vardır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.