Günün haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle  Üye Ol    Şifremi Unuttum
Hava Durumu
ANTALYA 
38 / 27
ANA SAYFA GÜNDEMBELEDİYELERBÖLGEPOLİTİKAMAGAZİN-YAŞAMSPORSAĞLIKYEMEK TARİFLERİTURİZMEĞİTİMKÜLTÜR-SANATEKONOMİSEKTÖR
 
Kök Hücre'nin Son Mucizesi
Kök Hücre nin Son Mucizesi
 
Özellikle sigara tiryakilerinde görülen damar tıkanıklığı (burger hastalığı) sonrası uzuv kaybı, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde iki hastaya uygulanan kök hücre nakli ile önlendi
 
28 Eylül 2011 - 11:10

Özellikle sigara tiryakilerinde görülen damar tıkanıklığı (burger hastalığı) sonrası uzuv kaybı, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde iki hastaya uygulanan kök hücre nakli ile önlendi. İki hastanın tıkalı ayak atardamarları, kök hücre naklinin ardından açıldı ve ayakları kesilmekten kurtuldu.

Prof. Dr. Karadoğan ise bunun dünyada uygulama örnekleri olduğunu,
Türkiye'de ise ilk kez kendilerinin yaşama geçirdiğini kaydetti. Prof. Dr. Karadoğan, "Kişinin kendi kemik iliğinden alınan hücreler laboratuvar ortamında işlemlerden geçiriliyor. Ayrıştırılan kök hücreler, uygun hale getirilmesinin ardından hastaya enjekte ediliyor" diye konuştu.

'BUDAMAYA PARMAKLARIMDAN BAŞLANDI'

Günde 2 paket sigara içen ve yakalandığı burger hastalığı nedeniyle ayakları tarak kemiği hizasından kesilen Çorumlu işçi 32 yaşındaki Hüseyin Özen, kök hücre nakli sayesinde bacağının kesilmekten kurtulduğunu söyledi. Halk arasında 'budama hastalığı' olarak da bilinen 'burger hastalığı'na her gün içtiği 2 paket sigaranın neden olduğunu söyleyen Hüseyin Özen, şunları anlattı:

"Bundan 5 yıl önce ayak parmaklarımda karıncalanma oldu. Gittiğim hastanede sigaranın neden olduğu burger hastalığı teşhisi konuldu. Kan sıvılaştırıcı ilaçlar içmeye başladım. Bir yıl önce ayak parmaklarımda yeniden uyuşma ve karıncalanmalar oldu. Önce sağ ayak baş parmağımı, iki ay sonra da tarak kemiği hizasından kestiler. Yavaş yavaş buduyorlardı.
Antalya'daki akrabalarım sayesinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne getirildim. Kök hücre nakli yapıldı ve bacağım kesilmekten kurtarıldı. Bir yıl önce yatağa bağımlı bir hastaydım. Şimdi yürüyorum. Kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum."

GÜNDE 3 PAKET SİGARA İÇİYOrdu

Antalyalı 48 yaşındaki Demir Özağaç ise burger hastalarının kaçınılmaz sonu olan uzuv kaybının kendilerini de vurduğunu, Ancak AÜ Hastanesi'ne gelerek daha fazla budanmadan ayak ve bacaklarını kurtardıklarını söyledi. Günde 3 paket sigara içtiğini söyleyen Demir Özağaç, "Günde 3 paket sigara içen bir tiryakiydim. Sol ayak parmaklarım kesildi. Ayağa kalkamıyordum. Kök hücre naklinden sonra ayak ve bacağımın kesileceği düşüncesinden kurtuldum" dedi.

KÖK HÜCRE NAKLİ NASIL OLUYOR?

Kemik iliğinde kan hücrelerini oluşturan kök hücreler bulunur. Bu kök hücreler aldıkları uyarılara göre değişerek, çoğalarak, olgunlaşarak değişik kan hücrelerini oluştururlar. Kök hücreleri elde etmek için ya doğrudan kemik iliği ya da kan kullanılır. Kemik iliğinden kök hücre 500- 1000 kez kalça kemiklerine iğne ile girerek ve kemikten enjektörlere kemik iliği çekip torbalara nakledilerek toplanır. Toplanan kök hücreler bir torba içerisinde ya hemen toplanır toplanmaz ya da dondurulup gerektiği zaman verilmek üzere laboratuvarda saklanır. Kemik iliğini oluşturacak kök hücreler damar yoluyla kan verir gibi verilir. Hücreler kendi üzerindeki işaretleyiciler aracılığıyla kemik iliğini bulur ve yerleşir, burada üretime başlar.

Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Bağışlanan Organ Hayat Verecek

Akdeniz Üniversitesi'ne Uluslararası İlgi

Kemik Eğriliğine Tedavi Yakında
»  "Döner Sermaye Sistemi" Protestosu
»  "Kendini Koru, Hastanı Koru"
»  "Sonbaharda saçlarım tel tel dökülüyor"
»  Fast Food' Tehlikesi
»   7. Yıl Konferansı
»  Medical Park'ta Yangın Tatbikatı
»  Kuş Hastalıklarının Yayılmasını Önledi
»  Küçük Serhat'ın Okulu "Hastanesi"
»  Kanın, Hayat Kurtaran Yolculuğu
»  Babasının anısına hemodiyaliz cihazı bağışladı
»  Tetanoz Aşısı Olmadığı İddiası
»  Hastane'nin Hasta'ya Hediyesi
»  Minik Lütfi, Hayat Buldu
»  Kayıt Dışı İşçi Denetimi Uyarısı
»   Göbek Deliğinden Prostat Ameliyatı
»  Doktorlardan, Önemli Açıklamalar...
»  "Sertleşme Sorunu Tedavi Ediliyor"
»  .
»   Anemi Hastaları Buluştu
»  Serpil'in Organları 3 Kişiye Can Oldu
»  Rahim Nakli Umut Verdi
 
      Eyüphan Öz
      İsmail ÖZ
      Osman GÜLEŞİR
      Metin DOĞAN
      Sedat AKÇA
      Şuleşan DEMİR
      Dr. Sabiha Nevin İslâm
      Cengiz Savaşeri
      Uzm.Psikolog Şebnem AKI
      Ulaş ELİBOL
      By HAYDN
      Selahattin YETGİN
      İbrahim YÜKSEL
TBMM'de Antalya'yı temsil eden milletvekillerinin çalışmalarından memnun musunuz?
Evet
Hayır
Takip etmiyorum
 Sonuçları göster   
21/12/2013 18/12/2013
01-03-10-17-26-49 09-20-22-30-34-06
 
         
 
RSS

Add to Google
Gundemantalya.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Gündem Antalya sorumlu tutulamaz.