Bu haber kez okundu.

Yargıdan Öğretmenleri Yakından İlgilendirecek Karar Çıktı

Evli olduğu eşi, belediyede memur olarak çalışmakta olan öğretmenin kent merkezindeki okula; aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmek amacıyla gerçekleştirmiş olduğu atama isteğini geri çeviren Milli Eğitim Bakanlığı'na yargıdan uyarı yapıldı. İdare Mahkemesi'nin kadro yetersizliğinden atama gerçekleştirilmediği yönündeki kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi tarafından bozuldu.

Edirne Enez'de bir ilkokul kadrosunda sınıf öğretmeni olarak çalışmakta olan kadın öğretmen, eşinin Edirne Belediye Başkanlığı'nda memur olarak görev yapması nedeniyle eş durumunu beyan ederek 24 Ocak 2016 tarihli mazeret tayini zamanında istemiş olduğu tayin talebinin reddedilmesiyle sarsıldı. Edirne İdare Mahkemesi'ne dava açmakta olan kadın öğretmen, görev yaptığı kurum olan Edirne Belediyesi'nin yerel yönetim birimi olması üzerine eşinin Edirne merkezde çalışmak dışında bir şansının yer almadığı ifade edildi. Görev bölgeleri içerisindeki mesafenin çok olduğunu belirten öğretmen, aile birliğinin bir arada olması gerektiğine dikkat çekti. Kurum değiştirmeden merkez dışında bir bölgede çalışamayacağını ifade eden kadın öğretmen, Milli eğitim Bakanlığı'nın atamayı reddi yönünde ortaya çıkardığı kararın devam ettirilmesinin durdurulmasını talep etti. Mahkeme, talebi geri çevirdi. Hukuk mücadelesine devam eden kadın öğretmen bu defa kararı temyiz etti. Devreye giren İstanbul Bölge idare Mahkemesi Birinci İdare Dava Dairesi, emsal bir karara imza attı.

Ailenin, Türk toplumunun temeli olduğunun ifadeleriyle açıklanmış olan karar neticesinde, şu ifadeler söylendi: "Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar. Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Davacının eşinin Edirne Belediyesi'nde şoför olarak çalıştığı; davacının aile birliği mazeretiyle Edirne merkezde bulunan Karakasım İlkokulu’na tayin istediği, bu talebin tayin talep edilen okulda boş kadro bulunmaması sebebiyle reddi üzerine iş bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Davacının eşi her ne kadar 657 sayılı Kanuna tabi ise de, çalıştığı kurum olan Edirne Belediyesi'nin yerel yönetim birimi olması dikkate alındığında, davacının eşinin Edirne Merkez'de çalışmak dışında bir şansının bulunmadığı, kurum değiştirmeden Merkez dışında bir yerde çalışamayacağı açık olup, bu sebeple, aile birliğinin temini için davacının eşinin işinin dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır. "

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.