Bu haber kez okundu.

PROFESYONEL ELEKTRİKLİ SÜPÜRGELERDE KULLANILAN MOTOR ÇEŞİTLERİ

Önceki yazılarımızda profesyonel elektrikli süpürgeler nedir, çeşitlerine nelerdir ve profesyonel elektrikli süpürgelerin bakımı ve kullanımı konusunda dikkat edilecek hususlara değinmiştik.

Hatırlanacağı gibi profesyonel elektrikli süpürgelerin bakımı ve kullanımından bahsederken, bir profesyonel elektrikli süpürgenin en önemli parçasının vakum motorları olduğundan bahsetmiştik. Kullanım ve bakım ile ilgili birçok konu da profesyonel elektrikli süpürgelerin motorlarının korunması ile ilgiliydi.

Bir profesyonel elektrikli süpürgenin en önemli parçası olarak motorları vurguladık, profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motor çeşitlerine yakından bakmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu yakından bakışın temizlik profesyonellerinin satın alacakları profesyonel elektrik süpürgeleri modellerine de yardımı olacaktır.

Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorlar evlerde kullandığımız motorlardan çalışma mantığı itibariyle bir fark yoktur. Ancak profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan bu motorları farklı kılan dayanıklılığı yani bir seferde ve toplamda çalışma süresi ve sağladığı vakum gücü ile ilgilidir. Ev tipi bir süpürgede kullanılan motorlar günlük yarım saat çalışacakmış gibi hesap yapılarak üretilir. Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorlar ise günlük 8 saat çalışacakmış gibi üretilir. Ev tipi süpürge motorlarının ömürleri 500 ila 1000 saat arasından değişirken, profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorların ömrü 2000 ila 4000 saat arasında değişir.

Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorları ayıran bir diğer unsur ise sağladığı vakum gücüdür. Vakum gücünü oluşturan esas faktör motordaki fanların büyüklüğü ve sayısıdır. Kesinlikle elektrik tüketimini ifade eden watt değildir. zemin temizlik makinaları kullanılan aynı tip iki motor karşılaştırıldığında, watt yani elektrik tüketimi %50 arttığında vakum gücü %10 değişmemektedir. Vakum gücünü anlamak için have debisine bakmak gerekir.

Bu nokta aynı zamanda profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorları da bir açıdan tasnif etmemizi sağlar. Profesyonel elektrikli süpürgelerde en çok bir, iki ya da üç adet çift fanlı motorlar kullanılır. Bu motorların genelde watt bakımından gücü 1000 ila 1300 arasında değişir. Ancak özellikle küçük kapasiteli profesyonel elektrikli süpürge modellerinde tek fanlı motorlar da kullanılır. Bu tek fanlı motor kullanılan profesyonel elektrikli süpürgeler genelde otel tipi olanlardır. Bu tip motorların gücü genellikle 1000 ila 1500 watt arasında değişir.

Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorlar bir başka açıdan da tasnif edilebilir. Bu alternatif tasnif ses seviyeleri üzerindendir. Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorlar aksi belirtilmedikçe standart ses seviyesine sahiptir ve bu ses seviyesi aşağı yukarı 70-80 db arasındadır. Profesyonel elektrik süpürgesinin üç motorlu bir model olduğunu varsayarsanız ortaya hatırı sayılır bir ses çıkartacaktır. Birçok durumda profesyonel elektrikli süpürgesinin bu ses seviyesi problem olmayabilir. Ancak halı yıkama makinaları çalışacağı ortam otel, ofis vb. insan yoğunluğu olan ve belirli bir konfor seviyesinin arandığı bir mekan ise profesyonel elektrikli süpürgenin sessiz çalışması gerekir. O zaman bu tip profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılacak özel motorlara ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için gömme motor tabir edilen 50 db altı ses seviyesine sahip profesyonel elektrikli süpürge motorlar üretilmektedir. Bu tip motorlar tek fanlı motorlardır.

Profesyonel elektrikli süpürgelerde kullanılan motorlar bir de boğazlı ve boğasız olarak tasnif edilebilir. Boğazlı motorlar salyangoz motor olarak da tabir edilir. Boğazlı motorlar özellikle kullanım hatalarına karşı çok daha toleranslıdır ve uzun ömürlüdür. Çünkü boğazlı motorlar filtreden kaçarak motora gelen parçaları ve hatta suyu boğazı vasıtasıyla motor yatağına gönderir. Dolayısıyla boğazlı motorların kullanıldığı profesyonel elektrikli süpürgeler çok daha dayanıklıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.