Bu haber kez okundu.

Güvenlik Soruşturması Formlarını Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Güvenlik Soruşturması

Kamu kurum ve kuruluşlarında işe alım süreçlerinin bir parçası da iş başvurusunda bulunan adayın güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinden geçirilmesidir. Başvurucu adaylardan, güvenlik soruşturmasına esas olacak formları doldurmaları istenir. Güvenlik Soruşturması 4045 Sayılı kanun ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.

Güvenlik Soruşturması Formlarını Doldururken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Güvenlik soruşturmasına esas olan formlar, bu konu hakkında çıkarılmış olan yönetmeliğe uygun hazırlanmak zorundadır. Bu formların, aday başvurucu tarafından doğru bilgiler ile doldurulması son derece önemlidir. Genel itibariyle birbirine benzer mahiyette olan güvenlik soruşturması formlarında, farklı bakanlıklar arasında ufak değişiklikler görülebiliyor. Esasa etki edecek bir durum olmamakla birlikte, doldurulan formun başvurulan bakanlık tarafından ilan edilen form olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Güvenlik Soruşturması Yapacak Olan Kurumlar

İlgili Yönetmelik hükümleri uyarınca, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması şu kurumlar tarafından yapılır: Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri.

Güvenlik Soruşturmasının Usulüne Uygun Yapılmaması Halinde Ne Yapılabilir?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği’ ne göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, talepte bulunan ilgili bakanlık ve güvenlik soruşturmasını yapan idari birimlerce yönetmelik hükümlerine uygun yapılmalıdır. Yönetmeliğe uyma yükümlülüğüne aykırı hareket edilmesi halinde ne olacaktır?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yasal düzenlemelere aykırı yapılması halinde İdari birimin hukuka aykırı davranışı ortaya çıkacağından, hukuka aykırılığın giderilmesi için görevli ve yetkili idare mahkemesinde dava açılmalıdır. İdari işlemlere karşı açılacak davalarda, dava açma süresi kısa olduğundan, süresi içerisinde başvuru yapılmaması halinde, dava açma hakkının düşmesi söz konusu olabilecektir.

Hak kaybına uğranılmaması için sürecin hukuki danışmanlık hizmeti alınarak takibinde fayda vardır.

Avukat Ankara talepleri için tercih edilecek Tahancı Hukuk Bürosu, idare hukuku alanında hukuki danışmanlık ve avukat hizmeti veren bir ofistir. İdare hukuku ile ilgili uyuşmazlıkların takibi, Tahancı Hukuk Bürosu’nun alanında uzman avukatları tarafından itinayla yapılmaktadır.

Araç Değer Kaybı

Kazaya karışan araçlarda meydana gelen araç değer kaybı davaları da Tahancı Hukuk Bürosu tarafından takip edilmektedir. Tazminat hukukunda uzman avukatların hizmet sunduğu Tahancı Hukuk Bürosu avukatları ile görüşmeden araç değer kaybına ilişkin dava açılmamalıdır. Sigorta kapsamında olması halinde sorumlu sigorta şirketinin tespiti ile sorumlu sigortaya karşı dava sürecinin takibi Tahancı Hukuk Bürosu tarafından sağlanır.

Sigorta kapsamında kalmayan araç değer kaybı ile ilgili kusurlu araç sürücüsüne karşı açılacak davada da Tahancı Hukuk Bürosu’nun deneyimli avukatlarının sizlere sağlayacağı hukuki hizmetten yararlanabilirsiniz. Ankara avukat taleplerinize dikkat ve itinayla cevap verecek olan hukuk ofisinden, boşanma, sigorta, tazminat hukukundan, ceza hukuku ve idare hukukuna kadar pek çok konuda hukuki danışmanlık hizmeti alabiliyorsunuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.